Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το CIVIS Blended Intensive Program “Teaching and Studying Turkish Politics through Literature” υπό το συντονισμό του Ε.Κ.Π.Α. στην Αθήνα

Ολοκληρώθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία το CIVIS Blended Intensive Program “Teaching and Studying Turkish Politics through Literature”. Τα διαδικτυακά μαθήματα του προγράμματος είχαν αρχίσει τον Φεβρουάριο του 2024 και ολοκληρώθηκαν στις 10 Ιουνίου 2024, ενώ η εβδομάδα φυσικής διδασκαλίας διεξήχθη από τις 13 έως τις 17 Μαΐου 2024 στην Αθήνα, υπό τη διοργάνωση του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α.

Students 1 IMG 0195
Class 4 IMG 0193

Συντονιστής του προγράμματος ήταν ο Αναπληρωτής Καθηγητής  Κωνσταντίνος Γώγος (Ε.Κ.Π.Α.), ενώ συν-διοργανωτές ήταν οι καθηγητές Fabio Grassi (Rome La Sapienza), Darina Martykanova (UAM) και Silvana Rachieru (Bucharest). Στα διαδικτυακά μαθήματα δίδαξαν οι: Fabio Grassi, Fulvio Bertucelli, Carlo Pallard (Rome La Sapienza), Luz Gomez, Carmen Rodriguez Lopez, Darina Martykanova, Helena Gonzalez Vaquerizo (UAM), Silvana Rachieru (Bucharest) και Κωνσταντίνος Γώγος.

Στην εβδομάδα δια ζώσης διδασκαλίας και δραστηριοτήτων συμμετείχαν έξι φοιτήτριες από το Ε.Κ.Π.Α. και 11 φοιτητές και φοιτήτριες από πανεπιστήμια – μέλη της συμμαχίας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS, και συγκεκριμένα από το Βουκουρέστι, τις Βρυξέλλες, τη Ρώμη, το Τύμπινγκεν, τη Στοκχόλμη και την Αίξ-Μασσαλία.

Στα μαθήματα και σεμινάρια της Αθήνας συμμετείχαν οι καθηγήτριες Carmen Rodriguez Lopez, Darina Martykanova, Helena Gonzalez Vaquerizo (UAM) και ο Fulvio Bertucelli (Rome La Sapienza), καθώς και καθηγητές και διδάσκοντες από το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών: Ελένη Σελλά, Έφη Κάννερ, Κωνσταντίνος Γώγος, Αντώνης Δεριζιώτης, Ρίκα Ρομποπούλου, Χριστίνα Σανλίογλου, Μιχάλης Σαρλής, Μάρω Μαυροπούλου. Επιπλέον, οι φοιτητές και φοιτήτριες είχαν στην Αθήνα την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαλέξεις και να συνομιλήσουν με ειδικούς από τον χώρο του βιβλίου (Εκδόσεις Τσουκάτου, Εκδόσεις Βακχικόν), της μετάφρασης (Θάνος Ζαράγκαλης), και της κοινωνίας των πολιτών (Κ. Χριστοφορίδης, Σύλλογος Ιμβρίων Αθήνας), και να γνωρίσουν διαφορετικές και ενδιαφέρουσες πτυχές, τόσο θεωρητικές όσο και πρακτικές/επαγγελματικές, σε σχέση με την θεματική του προγράμματος.

Profs CARMEN ELENI HELENA KONSTANTINOS IMG 20240518 WA0002

Το δια ζώσης πρόγραμμα της Αθήνας υπήρξε απαιτητικό και παραγωγικό, ενώ και εκτός προγράμματος οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να συνεχίσουν τις συζητήσεις τους και να γνωρίσουν την Αθήνα. Όλοι οι συμμετέχοντες (φοιτητές και φοιτήτριες, καθηγητές και καθηγήτριες, ομιλητές) αξιολόγησαν πάρα πολύ θετικά το περιεχόμενο, τη δομή και τα αποτελέσματα του προγράμματος, καθώς και την Αθηναϊκή εμπειρία τους, εξέφρασαν δε την ευχή να πραγματοποιηθεί αυτό και την επόμενη χρονιά.

Το Τμήμα Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. επιδιώκει να έχει ενεργό και πρωταγωνιστικό ρόλο σε δράσεις και προγράμματα που προωθούν και ενισχύουν τις τουρκολογικές σπουδές και διευρύνουν την ακαδημαϊκή συνεργασία.

Οι φοιτητές – συμμετέχοντες από τα Παν/μια του CIVIS μοιράστηκαν μαζί μας τη μοναδική εμπειρία τους και τις αναμνήσεις τους από το εν λόγω BIP υπό το συντονισμό του Ε.Κ.Π.Α.:

“The BIP course „Teaching and Studying Turkish Politics Through Literature” was one of the highlights of my studies! [….] If I could, I would participate in this course again and I hope that in the future there will be follow-up courses. I believe that the complete change of scenery many of the students experience in the physical part adds to the learning capability. But the most valuable thing that this course gave me was the connections to people from different countries and universities in my field that I was able to make. I am sure that I will keep in contact with many of the people I met”.

Bennet Alberth
Eberhard Karls Universität Tübingen.

“This first experience taking the BIP class allowed me to deepen my knowledge on an essential topic for my university studies. After following virtual classes every week, the physical part of the BIP brought me to meet and exchange with students and professors of different universities on this shared topic; and of course to discover a new city with the students of the host university!”

Ulysse HEISERT
European and International Studies, Euro-Mediterranean cooperation
Aix-Marseille Université

The program in Athens had a fine balance between academic and extracurricular activities. The visit to the Imvrian Association and the Bookstore provided us with closer insights into different facets of Greek-Turkish relations. In addition to that, some of the presentations/lectures offered truly enlightening and precise analyses .[…] You were excellent hosts. Konstantinos, in particular, along with the Greek students, made sincere efforts to assist us, which added a special touch to the program.

İdil Özalp
Eberhard Karls Universität Tübingen

Foto BIP week in Athens

Βλ. περισσότερες πληροφορίες για το BIP “Teaching and Studying Turkish Politics through Literature” στο σύνδεσμο: https://civis.eu/en/learn/civis-courses/teaching-and-studying-turkish-politics-through-literature.

Ακολούθως μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα διδασκαλίας και δραστηριοτήτων της εβδομάδας στην Αθήνα.