Πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση-συζήτηση με θέμα τη Μεταφορά Τεχνολογίας, την Καινοτομία και τη Νεοφυή Επιχειρηματικότητα

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, οργάνωσε σήμερα 27 Σεπτεμβρίου 2022 στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» ενημερωτική συνάντηση-συζήτηση με θέμα τη Μεταφορά Τεχνολογίας, την Καινοτομία και τη Νεοφυή Επιχειρηματικότητα.

ent 03

Στη συνάντηση συμμετείχε επίσης ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Δια Βίου Εκπαίδευσης, Ε.Κ.Π.Α. Νικόλαος Βούλγαρης, καθως και όλο το δυναμικό του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας “Αρχιμήδης”.

Το ΕΚΠΑ είναι από τα πρώτα Ιδρύματα της χώρας μας το οποίο έχει αποδείξει έμπρακτα το ενδιαφέρον του για την δημιουργία του κατάλληλου πλαισίου για την ανάπτυξη της νεοφυούς επιχειρηματικότητας, την ανάπτυξη της καινοτομίας τη μεταφορά της τεχνολογίας και της διασύνδεσης της ερευνητικής κοινότητας με τη βιομηχανία https://archimedes.uoa.gr/.

Ήδη για το σκοπό αυτό, με απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου (ΑΔΑ: 9ΗΜΘ46ΨΖ2Ν-Φ73), συγκροτήθηκαν οι δύο Επιτροπές του Κέντρου Έρευνας Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» και συγκεκριμένα του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας και για του Επιχειρηματικού Επιταχυντή.

ent 02

Ωστόσο, στο πλαίσιο εφαρμογής του νόμου 4957/2022 προβλέπεται η ίδρυση σε κάθε Α.Ε.Ι, (Άρθρο 222), Επιτροπής Μεταφοράς Τεχνολογίας, Καινοτομίας και Νεοφυούς Επιχειρηματικότητας.

Η Επιτροπή αποτελεί συμβουλευτικό όργανο του Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Ε.Ι.) και έχει ως αποστολή τη διαρκή παρακολούθηση των θεμάτων που σχετίζονται με τη μεταφορά τεχνολογίας, την καινοτομία και τη διασύνδεση του Α.Ε.Ι. και των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας με την κοινωνία και την οικονομία και τη διαμόρφωση προτάσεων για τη χάραξη πολιτικών σε θέματα του αντικειμένου της.

Όπως ανέφερε ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος:

«Η Ακαδημαϊκή εμπειρία, η γνώση και η δεδομένη διάθεση των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας για την ανάληψη πρωτοβουλιών με σκοπό το σχεδιασμό και την υλοποίηση δράσεων σε θέματα μεταφοράς τεχνολογίας, καινοτομίας, νεοφυούς επιχειρηματικότητας και διασύνδεσης με τους παραγωγικούς φορείς της χώρας, αποτελούν αδιαμφισβήτητους παράγοντες για την υλοποίηση της προσπάθειας της συνεχούς βελτίωσης και της δημιουργίας πολυεπίπεδης προστιθέμενης αξίας.»