Οι 3 προσομοιωτές Λαπαροσκοπικών & Ενδοσκοπικών Επεμβάσεων της Β΄ Χειρουργικής Κλινικής του Αρεταιείου Νοσοκομείου του ΕΚΠΑ

Με τη υπογραφή σχετικής συμφωνίας ανάμεσα στο ΕΚΠΑ, από τον Πρύτανη καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο, και στη δωρήτρια εταιρεία Johnson & Johnson Hellas παραδόθηκαν προς χρήση 3 προσομοιωτές Λαπαροσκοπικών & Ενδοσκοπικών επεμβάσεων και πιο συγκεκριμένα: δύο (2) προσομοιωτές Λαπαροσκοπικών χειρουργικών επεμβάσεων LAP MENTOR III και ένας (1) προσομοιωτής Ενδοσκοπικών επεμβάσεων ENDO MENTOR SUITE, του κατασκευαστικού οίκου SURGICAL SCIENCE – SIMBIONIX, στη Β΄ Χειρουργική Κλινική του ΕΚΠΑ στο Αρεταίειο Νοσοκομείο. Η διαδικασία πραγματοποιήθηκε με την καθοριστική συμβολή του Διευθυντή της Κλινικής, Καθηγητή κ. Μαν. Κωνσταντουλάκη, ο οποίος είναι και ο Επιστημονικά Υπεύθυνος του Έργου.

εικόνα Viber 2023 04 20 16 04 32 107

Παράλληλα, σημειώνεται ότι σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους του Αττικού Κτηρίου της Ιατρικής Σχολής, το γνωστό πλέον ΑΚΙΣΑ του ΕΚΠΑ, λειτουργεί πλέον με τη χρήση προσομοιωτών εικονικής πραγματικότητας ελάχιστα επεμβατικών τεχνικών το Κέντρο Χειρουργικής Προσομοίωσης!

Επίσης, είναι στον προγραμματισμό των Πρυτανικών Αρχών, στα νέα Κτήρια της Ιατρικής Σχολής επί της οδού Μικράς Ασίας στο Γουδί, να δημιουργηθούν νέα Κέντρα Προσομοίωσης.

Οι Πρυτανικές Αρχές αποδίδουν ιδιαίτερη έμφαση στην βελτίωση των υποδομών και τη ανάπτυξη νέων με σκοπό τη δημιουργία όσο γίνεται καλύτερων συνθηκών για τη διεξαγωγή της διδασκαλίας και της έρευνας.

εικόνα Viber 2023 04 20 16 04 54 811