Ολοκληρώθηκε ο 3ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη»

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος, πραγματοποίησε τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2022 με επιτυχία τον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη». Ο διαγωνισμός είναι εγκεκριμένος από το Υ.ΠΑΙ.Θ. και τελεί υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ. [http://kleitarhos-vereniki.primedu.uoa.gr/]

klitarxos01

Στον φετινό διαγωνισμό συμμετείχαν περίπου 17.000 μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων Δημοτικού από 320 δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της χώρας και του εξωτερικού, όπου διδάσκεται η ελληνική γλώσσα.

klitarxos02

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν έως τις αρχές Ιουνίου. Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί θα λάβουν Βεβαίωση Συμμετοχής, ενώ οι διακριθέντες μαθητές θα λάβουν έπαινο και αναμνηστικά δώρα από το ΕΚΠΑ σε ειδική εκδήλωση βράβευσης που πρόκειται να πραγματοποιηθεί στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στις 9 Σεπτεμβρίου 2022.

klitarxos03

Περιγραφή του διαγωνισμού

Ο διαγωνισμός «Κλείταρχος και Βερενίκη» αποσκοπεί στην καλλιέργεια της ελληνικής γλώσσας και της κριτικής σκέψης σε μαθητές των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού που έχουν την ελληνική ως πρώτη ή ως δεύτερη γλώσσα. Δεδομένων των σύγχρονων θεωριών για τη γλωσσική κατάρτιση των μαθητών, στον διαγωνισμό  υιοθετείται  η ολιστική προσέγγιση της γλώσσας, με εστίαση στη λειτουργική και επικοινωνιακή χρήση, στις γλωσσικές και μεταγλωσσικές δεξιότητες, στον κειμενικό εγγραμματισμό  και στην κριτική ικανότητα. Η επιλογή των θεμάτων γίνεται με βάση τα ενδιαφέροντα αυτής της ηλικίας, όπως αυτά αναδύονται μέσα από τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα. Οι ασκήσεις και οι δραστηριότητες ακολουθούν το Πρόγραμμα Σπουδών εμπλουτίζοντάς το με νέες προσεγγίσεις.

POSTER A3 2022
Αφίσα Διαγωνισμού

Λαμβάνοντας υπόψη την πολυπολιτισμική σύσταση του μαθητικού πληθυσμού σε πολλά σχολεία της Ελλάδα, καθώς και τα παιδιά που μαθαίνουν ελληνικά στο εξωτερικό, ο διαγωνισμός παρέχει δύο δυνατότητες συμμετοχής: αφενός ο Κλείταρχος απευθύνεται κυρίως σε μαθητές που έχουν την ελληνική ως πρώτη γλώσσα, αφετέρου η Βερενίκη σε μαθητές που μαθαίνουν την ελληνική ως δεύτερη γλώσσα ή επιθυμούν διαφοροποιημένη εξέταση.

Συμμετέχοντας στον γλωσσικό διαγωνισμό, οι μαθητές καλλιεργούν το ενδιαφέρον τους για την ελληνική γλώσσα, οξύνουν την αντίληψή, την κρίση και τη δημιουργικότητά τους. Η συνεχώς αυξανόμενη συμμετοχή σχολείων στον γλωσσικό διαγωνισμό «Κλείταρχος και Βερενίκη» εδραιώνει τον διαγωνισμό στην εκπαιδευτική κοινότητα αναδεικνύοντας ταυτόχρονα το ενδιαφέρον για  πρωτότυπες δράσεις στον τομέα της γλώσσας.

Στην κεντρική επιτροπή του Διαγωνισμού «Κλείταρχος και Βερενίκη» συμμετέχουν οι: Ευγενία Μαγουλά, Κωνσταντίνος Μαλαφάντης, Μαρία Ιακώβου, Γιάννης Τρυφιάτης, Κατερίνα Τζανάκη, Χρύσα Παπαχρήστου, Ευαγγελία Καλογριανίτη, Κωνσταντούλα Νίκα, Γεωργία Στύλου και Λεωνίδας Εξαρχάκος.

Η επιτροπή του Διαγωνισμού «Κλείταρχος και Βερενίκη» ευχαριστεί θερμά τις Διευθύντριες και τους Διευθυντές των Σχολείων, τις/τους εκπαιδευτικούς, αλλά πρωτίστως τις μαθήτριες και τους μαθητές με τις οικογένειές  τους για τη συμμετοχή  στον διαγωνισμό.