Το Συνέδριο Αθηνών για τον Καντ και τον Γερμανικό Ιδεαλισμό | Διαδικτυακό Συνέδριο [11.12.2023]

Το Τμήμα Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών φιλοξενεί “Το Συνέδριο Αθηνών για τον Καντ και τον Γερμανικό Ιδεαλισμό – The Athens Colloquium on Kant and German Idealism”. Πρόκειται για ένα διαδικτυακό συνέδριο το οποίο συγκαλείται στο Webex (https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=mb8589dd76cc90fc27920d01dad7eca8e) τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 στις 20:00 και στοχεύει στη συζήτηση πρόσφατων δημοσιεύσεων στην ερευνητική περιοχή του Καντ και του Γερμανικού Ιδεαλισμού.

Ομιλήτρια στο Συνέδριο θα είναι η Andreja Novakovic από το Πανεπιστήμιο Berkeley και τα εισαγωγικά σχόλια θα γίνουν από την Karen Koch από το Πανεπιστήμιο της Βασιλείας, ενώ το θέμα που θα συζητηθεί αφορά στο “Hegel’s Circles: Self-Surprise in the Subjective Logic” (Hegel Bulletin 44:1 (2023), 5-26).

Η Δρ. Andreja Novakovic είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Φιλοσοφίας στο UC Berkeley. Εργάζεται επίσης στο Πρόγραμμα στην Κριτική Θεωρία του Berkeley και είναι υπεύθυνη για το τμήμα της ηπειρωτικής φιλοσοφίας στο περιοδικό Philosophy Compass. Η Novakovic είναι μέλος του συμβουλίου διοίκησης του Internationale Hegelvereinigung. Είναι η συγγραφέας της μονογραφίας Hegel on Second Nature in Ethical Life (Cambridge University Press, 2017). Αυτό το διάστημα ερευνά την έννοια της εμπειρίας στη Φαινομενολογία του Πνεύματος του Χέγκελ και τη σύνδεσή της με την φεμινιστική παράδοση. Ενδιαφέρεται επίσης για τον κινηματογράφο και ετοιμάζει ένα βιβλίο για την Chantal Akerman για τη σειρά του Bloomsbury “Philosophical Filmmakers”.

Novakovic 1
Η Δρ. Andreja Novakovic

Η Δρ. Karen Koch είναι μεταδιδακτορική ερευνήτρια και διδασκαλικός συνεργάτης στην έδρα της ιστορίας της φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Βασιλείας. Από το 2016 μέχρι το 2022 ήταν ερευνήτρια και διδασκαλικός συνεργάτης (wissenschaftliche Mitarbeiterin) στο Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου. Το 2022/23 ήταν υπότροφος Fritz-Thyssen στο Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου. Πήρε το διδακτορικό της το 2021 στο ίδιο πανεπιστήμιο με μια διατριβή που είχε τίτλο DenkeninZwecken. Bedeutung und Status der Teleologie in der theoretischen Philosophie Kants und Hegels (δημοσιεύτηκε από τον εκδοτικό οίκο Meiner το 2023). Η έρευνά της επικεντρώνεται στην κλασική Γερμανική Φιλοσοφία και, συστηματικά, στα πεδία της μεταφυσικής, γνωσιοθεωρίας και φεμινισμού.

Οι διοργανωτές του Συνεδρίου είναι οι: Ιωάννης Τρισόκκας, Sebastian Stein, Σταύρος Παναγιώτου και Κώστας Μόρφης.

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε: https://sites.google.com/view/theathenscolloquium/home?authuser=0

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις