Τμήμα Φιλοσοφίας, Ε.Κ.Π.Α.

Δευτέρα 13 Μαΐου 2024, 18:00

Καθ. Gabriele Gava (Turin)

“The Worldly Concept of Philosophy and the Possibility of Metaphysics as a Science”

Εισαγωγικά σχόλια: Καθ. James McQuillan (St. Mary’s)

WEBEX LINK:

Μπορείτε να προμηθευτείτε το κείμενο που θα συζητηθεί από τον Επίκουρο Καθηγητή Ι. Τρισόκκα (idtrisokkas@philosophy.uoa.gr).

Gabriele Gava

Ο Δρ. Gabriele Gava είναι Αναπληρωτής Καθηγητής της Θεωρητικής Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο του Τορίνο. Ειδικεύεται στον Kant, τον Peirce, τον πραγματισμό και τη γνωσιοθεωρία και έχει δημοσιεύσει άρθρα σε κορυφαία φιλοσοφικά περιοδικά. Το πρώτο του βιβλίο, Peirces Account of Purposefulness: A Kantian Perspective, δημοσιεύτηκε το 2014 από τις εκδόσεις Routledge. Το δεύτερο του βιβλίο, Kant’s Critique of Pure Reason and the Method of Metaphysics, δημοσιεύτηκε το 2023 από το Cambridge University Press. Είναι Αναπληρωτής Συντάκτης του περιοδικού Studi Kantiani.

Ο Δρ. James McQuillan είναι Καθηγητής της Φιλοσοφίας και Πρόεδρος του Τμήματος Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο St. Mary’s University στο San Antonio του Texas. Η έρευνά του επικεντρώνεται στη Γερμανική Φιλοσοφία του 18ου αιώνα, ιδιαίτερα στην αισθητική του Baumgarten και στην κριτική φιλοσοφία του Kant. Είναι ο συγγραφέας των βιβλίων Immanuel Kant: The Very Idea of a Critique of Pure Reason (2016) και Early Modern Aesthetics (2015) και ο επιμελητής των συλλογικών τόμων Baumgartens Aesthetics: Historical and Philosophical Perspectives (2021), Critique in German Philosophy (με την Maria del Rosario Acosta, 2020) και The Bloomsbury Anthology of Aesthetics (με τον Joseph Tanke, 2012).

Διοργάνωση: Ιωάννης Τρισόκκας, Sebastian Stein, Σταύρος Παναγιώτου, Κώστας Μόρφης

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις