Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2022 στο Ωδείο Αθηνών στο αμφιθέατρο «Ιωάννης Δεσποτόπουλος», υπό την αιγίδα Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου και με την υποστήριξη του Οργανισμού Συλλογικής Διαχείρισης Έργων Λόγου (Ο.Σ.Δ.Ε.Λ.) θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για την παρουσίαση της έρευνας που διηύθυνε ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ κ. Νίκος Παναγιωτόπουλος και του αντίστοιχου βιβλίου, με τίτλο «ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ και ΑΝΑΓΝΩΣΤΡΙΕΣ: Το βιβλίο και το κοινό του στην Ελλάδα» και του βιβλίου «Αγάπη για την ανάγνωση» (υπο έκδοση και τα δύο).

SITE SLIDER BANNER 3 FINAL 01

Η εκδήλωση με τίτλο «ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ και ΑΝΑΓΝΩΣΤΡΙΕΣ- Το βιβλίο και το κοινό του στην Ελλάδα» έχει ως στόχο, μέσα από την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της ομώνυμης έρευνας και βιβλίου, να καλέσει τους πολίτες σε έναν αναστοχασμό πάνω στην πρακτική της ανάγνωσης, να τους ενημερώσει για κοινωνικές διαστάσεις της καθώς και να προτείνει μια σειρά από μέτρα στην προοπτική του εκδημοκρατισμού της συγκεκριμένης κοινωνικής πρακτικής.

Στη συζήτηση θα συμμετάσχουν οι: Λένα Διβάνη (συγγραφέας, τ. Καθηγήτρια ιστορίας εξωτερικής πολιτικής, Νομική Σχολή Αθηνών, Ε.Κ.Π.Α), Σταύρος Ζουμπουλάκης (συγγραφέας, πρόεδρος Εφορευτικού Συμβουλίου, Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδος), Όλγα Μαλέα (σκηνοθέτρια), Νίκος Παναγιωτόπουλος (Καθηγητής κοινωνιολογίας, Τμήμα Επικοινωνίας & Μ.Μ.Ε., Ε.Κ.Π.Α). Θα συντονίσει η: Ξένια Κουναλάκη (δημοσιογράφος).

– – – – – – – – – – – – – – – – –

Στα πλαίσια της καμπάνιας προώθησης της έρευνας του Καθηγητή Νίκου Παναγιωτόπουλου σε συνεργασία με τον ΟΣΔΕΛ«Η σχέση των Ελλήνων με την ανάγνωση», ο Οργανισμός δημοσίευσε και τρία έξυπνα προωθητικά βίντεο για να επικοινωνήσει με το κοινό τους στόχους της έρευνας, η οποία θα καταλήξει στο βιβλίο «Αναγνώσεις, αναγνώστες και αναγνώστριες, το βιβλίο και το κοινό του στην Ελλάδα» που θα εκδοθεί από τις εκδόσεις Gutenberg καθώς και στην πιο σύντομη εκδοχή του «Η αγάπη για την ανάγνωση», από τις εκδόσεις Ινστιτούτο του Βιβλίου-Καρδαμίτσα. Έπειτα από τις αφίσες στο μετρό, ο ΟΣΔΕΛ προχώρησε στη λήψη τριών βίντεο με παιδιά και γονείς στην παιδική χαρά, όπου αναφέρονται ενδεικτικά κάποια από τα αποτελέσματα της έρευνας.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τα βίντεο εδώ:

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις