Επετειακό Συνέδριο για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή: Το Κωνσταντινουπολίτικο και Μικρασιατικό Θέατρο έως το 1922

ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Το Κωνσταντινουπολίτικο και Μικρασιατικό Θέατρο έως το 1922.
Συνέχειες και τομές στην Ελλάδα και τη Διασπορά μέχρι τον 21ο αιώνα

Φορέας Διοργάνωσης: Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.)

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στις 12-15 Οκτωβρίου 2022 στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών και στο αμφιθέατρο «Αντώνης Τρίτσης» του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Αθηναίων.

Το Συνέδριο αφιερώνεται στην Ομότιμη Καθηγήτρια Χρυσόθεμη Σταματοπούλου-Βασιλάκου για το έργο και την προσφορά της στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

272088459 339912691470098 7770393895957990993 n

Στόχοι
Κύριος στόχος του Συνεδρίου είναι η συστηματική καταγραφή της θεατρικής δραστηριότητας του κωνσταντινουπολίτικου και μικρασιατικού ελληνισμού από τον 17ο αιώνα έως και τη Μικρασιατική Καταστροφή και η συνέχισή της στις εκεί εναπομείνασες παροικίες, στην Ελλάδα και στη Διασπορά. Στο συνέδριο θα μελετηθεί η θεατρική δραστηριότητα των ποικίλων συσσωματώσεων και η αποτύπωση του τραγικού ιστορικού γεγονότος στην ελληνική και παγκόσμια δραματουργία, με σκοπό την ανάδειξη του πολιτισμού του ελληνισμού της καθ᾽ ημάς Ανατολής, με ορόσημο το 1922, έως τις μέρες μας.

Δήλωση συμμετοχής
Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν, παρακαλούνται να συμπληρώσουν την φόρμα που βρίσκεται στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://forms.gle/LgnBxcAxTevwmSjAA
Προθεσμία υποβολής δηλώσεων: 30 Απριλίου 2022.
Κόστος συμμετοχής: 50 ευρώ. Υποψήφιοι διδάκτορες: 30 ευρώ. Δωρεάν για ανέργους.
Διάρκεια εισήγησης: 15 λεπτά.
Οι προτάσεις θα αξιολογηθούν από την Επιστημονική Επιτροπή του Συνεδρίου. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στους ενδιαφερόμενους έως την 1η Ιουνίου 2022.

Παρακολούθηση – Εγγραφές
Το συνέδριο είναι ελεύθερο για το κοινό αλλά είναι απαραίτητη η προεγγραφή. Οι εγγεγραμμένοι στο Συνέδριο θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής.

Τιμητική επιτροπή: Νάσος Βαγενάς, Σάββας Γώγος, Χρύσα Μαλτέζου, Λίλα Μαράκα, Χαρά Μπακονικόλα, Κυριακή Πετράκου, Βάλτερ Πούχνερ, Χρυσόθεμις Σταματοπούλου-Βασιλάκου, Μάνος Στεφανίδης, Άννα Ταμπάκη, Ελένη Φεσσά-Εμμανουήλ.

Οργανωτική-Επιστημονική επιτροπή
Πρόεδρος: Ιωσήφ Βιβιλάκης, Αντιπρόεδρος: Γιώργος Π. Πεφάνης, Μέλη: Λίλυ Αλεξιάδου, Αλεξία Αλτουβά, Μιχαέλα Αντωνίου, Γωγώ Βαρζελιώτη, Κωνστάντζα Γεωργακάκη, Ξένια Γεωργοπούλου, Κατερίνα Διακουμοπούλου, Καίτη Διαμαντάκου, Γρηγόρης Ιωαννίδης, Άννα Καρακατσούλη, Κατερίνα Καρρά, Μαρία Κονομή, Ίλια Λακίδου, Παναγιώτης Μιχαλόπουλος, Ιωάννα Ρεμεδιάκη, Ευανθία Στιβανάκη, Κλειώ Φανουράκη, Σοφία Φελοπούλου.

Επικοινωνία: Κατερίνα Καρρά. Email: conference[at]theatre.uoa[dot]gr

Βλ. αναλυτικά: https://www.theatre.uoa.gr/ereyna/synedria/epeteiako_synedrio_gia_ta_100_chronia_apo_ti_mikrasiatiki_katastrofi/

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις