Η Κομβική Συμβολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) μέσα από το Πλαίσιο του RIS4CIVIS

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) έχει καταβάλει μεγάλα βήματα στην αναδιαμόρφωση της έρευνας και της καινοτομίας στο πλαίσιο του RIS4CIVIS. Η συστηματική προσέγγιση του ΕΚΠΑ έχει τραβήξει την προσοχή του κοινού και καθιερώνει ένα νέο πρότυπο για τα ακαδημαϊκά ιδρύματα παγκοσμίως. Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας RIS4CIVIS, το ΕΚΠΑ έχει αναλάβει μια σειρά από μετασχηματιστικά μέτρα με στόχο την προώθηση μιας κουλτούρας καινοτομίας, συνεργασίας και αριστείας. Τα σημαντικότερα σημεία της συμβολής του ΕΚΠΑ περιλαμβάνουν τα εξής βασικά μέτρα:

Καθορισμός Ρόλων και KPIs: Το ΕΚΠΑ έχει θέσει με συνέπεια σαφείς ρόλους ανά μονάδα και έχει καθιερώσει Καίριους Δείκτες Απόδοσης (KPIs) για να διασφαλίσει την αποτελεσματική λειτουργία και αξιολόγηση της απόδοσης.

Συνεργασία και Δικτύωση: Έχει δημιουργηθεί μια καινοτόμος και αναζητήσιμη βάση δεδομένων που διευκολύνει την ανάπτυξη ερευνητικών συνεργασιών και δικτύων, προωθώντας έτσι τη διακυβερνητική έρευνα και τον διαμοιρασμό γνώσης.

Επικοινωνία και Διάδοση: Το ΕΚΠΑ έχει ενισχύσει τις εσωτερικές και εξωτερικές στρατηγικές επικοινωνίας του, διασφαλίζοντας ότι οι στρατηγικές Έρευνας και Καινοτομίας μεταδίδονται αποτελεσματικά μέσω εσωτερικών και εξωτερικών ιστοτόπων. Επιπλέον, έχει καθιερώσει μια βάση δεδομένων για τις Ερευνητικές Υποδομές (RIs) και έχει αναλάβει μέτρα για την αντιμετώπιση πιθανών φραγμών στην open science.

Προώθηση του Τριγώνου της Γνώσης: Το ΕΚΠΑ έχει εμπλακεί ενεργά σε δραστηριότητες που προωθούν τις αξίες του τριγώνου της γνώσης, επισημαίνοντας την ένταξη της εκπαίδευσης, της έρευνας και της καινοτομίας. Η δημιουργία ενός κέντρου αφιερωμένου στην ένταξη αυτών των αξιών αποτελεί σημαντικό βήμα προς την προώθηση μιας κουλτούρας καινοτομίας.

Δέσμευση στην Αριστεία: Το ΕΚΠΑ έχει αποδείξει τη δέσμευσή του στην αριστεία συμμετέχοντας σε κορυφαία διεθνή προγράμματα, με στόχο την περαιτέρω προώθηση της έρευνας και της καινοτομίας.

Αγκαλιάζοντας την Ποικιλομορφία και την Ισορροπία: Το ΕΚΠΑ έχει ισχυρή έμφαση στην προώθηση της ισορροπίας ανάμεσα στην εργασία και την προσωπική ζωή, καθώς και στην εξασφάλιση της ποικιλομορφίας και της ισότητας των φύλων, όπως φαίνεται από τις συνεκτικές πολιτικές του σε θέματα ανθρώπινου δυναμικού. Το ΕΚΠΑ διατηρεί τη δέσμευσή του για την προαγωγή μιας κουλτούρας αριστείας και συνεργασίας, με έμφαση στην προώθηση διεπιστημονικής έρευνας και στην αντιμετώπιση κοινωνικών προκλήσεων.

Οι προσπάθειες του ΕΚΠΑ στο πλαίσιο του RIS4CIVIS υπογραμμίζουν τη δέσμευσή του για την προαγωγή των συνόρων της γνώσης και την παροχή ενός διαδραστικού περιβάλλοντος έρευνας. Αυτές οι εξαιρετικές πρωτοβουλίες επιδεικνύουν την ακλόνητη δέσμευση του ΕΚΠΑ για την αριστεία, την καινοτομία και την παγκόσμια επίδραση.

EU LOGO

Βλ. επίσης: RIS4CIVIS: Ανύψωση της έρευνας και της καινοτομίας στην Ευρώπη