Η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων και Καταπολέμησης των Διακρίσεων στη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ

Η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) πραγματοποίησε ενημερωτική συνάντηση-συζήτηση με τους φοιτητές, τις φοιτήτριες και τα μέλη ΔΕΠ της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ), την Πέμπτη 24/11/2022 με θέμα “Το έργο και ο ρόλος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) του ΕΚΠΑ”(eif@uoa.gr)

Από το 2019 λειτουργεί στο ΕΚΠΑ Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ), η οποία έχει εκπονήσει Σχέδιο Δράσης για την Έμφυλη Ισότητα (ΣΔΕΙ) 2022-2026, το οποίο εγκρίθηκε από τη Σύγκλητο στις 27/1/2022 και περιλαμβάνει δράσεις με βασικούς άξονες προτεραιότητας, όπως αυτοί ορίζονται από το Horizon 2022-2027. Η Πρόεδρος της ΕΙΦ Μαίρη Λεοντσίνι, Καθηγήτρια Τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία,  παρουσίασε το ΣΔΕΙ, απάντησε στις ερωτήσεις των φοιτητών και των φοιτητριών και ακολούθησε συζήτηση και διάλογος.

2. ΛΕΟΝΤΣΙΝΙ3
Η Πρόεδρος της ΕΙΦ Μαίρη Λεοντσίνι στο Μεγάλο Αμφιθέατρο της ΣΕΦΑΑ