Η ανθρωπιστική βοήθεια του ΕΚΠΑ προς τους σεισμοπαθείς της Τουρκίας και της Συρίας

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η συλλογή και η αποστολή ανθρωπιστικής βοήθειας από την πανεπιστημιακή κοινότητα του ΕΚΠΑ προς τους δοκιμαζόμενους πολίτες των σεισμόπληκτων περιοχών της Τουρκίας και της Συρίας.

Για το σκοπό αυτό είχε προηγηθεί από τις Πρυτανικές Αρχές του ΕΚΠΑ ενημέρωση προς τον αρμόδιο για τη συγκέντρωση της βοήθειας προς τους σεισμοπαθείς της Τουρκίας και της Συρίας Υφυπουργό Εξωτερικών κ. Ανδρέα Κατσανιώτη, ο οποίος είχε επισκεφθεί το ΕΚΠΑ. Στη συνάντηση με τον κ. Υφυπουργό συμμετείχαν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ κ. Μελέτιος – Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας κ. Δημήτριος Καραδήμας, ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Διά Βίου Εκπαίδευσης κ. Νικόλαος Βούλγαρης και ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής κ. Χρήστος Καραγιάννης.

Πρόκειται για μία πηγαία έκφραση αλληλεγγύης, στην οποία πρωτοστάτησαν οι Πρυτανικές Αρχές και οι Κοσμητείες των Σχολών, προκειμένου να συλλεγούν και να αποσταλούν με τον πλέον επίσημο τρόπο, μέσω της Ελληνικής Πολιτείας, είδη όπως, ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, γάζες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, φυσιολογικοί οροί κ.ά.), μάσκες, αντισηπτικά, γάντια, αυτοκόλλητα επιθέματα (τύπου hansaplast), είδη ατομικής υγιεινής, κουβέρτες (συσκευασμένες), ρούχα (καινούργια ή μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση, συσκευασμένα), γάλα σε σκόνη, πάνες μωρών.

Η ανταπόκριση όλων στο κάλεσμα του Πρυτανικού Συμβουλίου ήταν τόσο μεγάλη που η Αίθουσα Συνεδριάσεων της Συγκλήτου και το Μουσείο Ζωολογίας  «πλημύρισαν» από τις σχετικές συσκευασίες, αποδεικνύοντας την έμπρακτη, χωρίς εθνική ή θρησκευτική διάκριση, αλληλεγγύη προς τους λαούς.

Ο Πρύτανης και το Πρυτανικό συμβούλιο εκφράζουν τις ευχαριστίες τους προς τα μέλη της κοινότητας του ΕΚΠΑ, το προσωπικό του Μουσείου Ζωολογίας και τον Διευθυντή του Μουσείου Καθηγητή Ευστράτιο Βαλάκο, την επιστασία του Τμήματος Βιολογίας και το προσωπικό της Πρυτανείας, που συνέβαλαν στην υλοποίηση αυτής της εντυπωσιακής πράξης αλληλεγγύης, με την ευχή η ανθρώπινη αλληλεγγύη να είναι ο πρωταρχικός παράγοντας που θα αναδεικνύεται σε κάθε κρίση.

Το ΕΚΠΑ είναι πάντα έτοιμο να ενισχύσει περαιτέρω το κοινωνικό και φιλανθρωπικό του έργο, ενδυναμώντας τους αδύναμους και ενισχύοντας όλους όσοι χρήζουν βοηθείας.