Θάνος Δημόπουλος

Καθηγητής Θεραπευτικής – Αιματολογίας – Ογκολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Πρύτανη ΕΚΠΑ

Η κλιματική αλλαγή, η υπερθέρμανση του πλανήτη, η ρύπανση και η προστασία του περιβάλλοντος είναι θέματα που απασχολούν όλους μας καθώς επηρεάζουν πολύπλευρα το μέλλον της ανθρωπότητας. Σε ένα πρόσφατο άρθρο που δημοσιεύτηκε στο έγκριτο διεθνές επιστημονικό περιοδικό “Lancet”, παρουσιάζεται μια μάλλον αποθαρρυντική σειρά από κινδύνους που μπορεί να επιφέρει η κλιματική αλλαγή άμεσα στην υγεία του ανθρώπου. Το άρθρο προειδοποιεί ότι η αύξηση της θερμοκρασίας θα επιδεινώνει συνεχώς ασθένειες του αναπνευστικού συστήματος ενώ θα συμβάλλει στην εξάπλωση μολυσματικών ασθενειών.

Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι ήδη υψηλές θερμοκρασίες σε διάφορες περιοχές έχουν οδηγήσει σε υψηλότερα ποσοστά ασθενειών λόγω θερμότητας. Αγρότες έχουν καταρρεύσει στα χωράφια τους ή ηλικιωμένοι έχουν πεθάνει στα διαμερίσματά τους. Εντομα που μεταφέρουν τροπικές ασθένειες έχουν πολλαπλασιαστεί
και εξαπλωθεί και προς τους ψυχρούς φυσιολογικά πόλους. Η ποσότητα της γύρης στον αέρα αυξάνεται
επιδεινώνοντας το άσθμα και άλλες αναπνευστικές παθήσεις. Οι ακραίες πλημμύρες και οι καταστροφικές καταιγίδες έχουν αυξήσει τον κίνδυνο χολέρας και άλλων ασθενειών που μεταδίδονται μέσω του νερού. Εχει δειχθεί ότι καπνός στην ατμόσφαιρα από τις πυρκαγιές στην Καλιφόρνιας έχει προκαλέσει αναπνευστικά προβλήματα και πιθανώς έχει διεισδύσει στην κυκλοφορία του αίματος ατόμων σε μεγάλη ακτίνα ως το Τέξας το Οχάιο καιτη Νέα Υόρκη. Οι εκτάσεις γης με ξηρασία αυξάνονται, οι καλλιέργειες έτσι αποτυγχάνουν και η πείνα αποτελεί καθημερινό πρόβλημα για εκατομμύρια ανθρώπους στη Γη.

Αλλα στοιχεία μπορεί να ακούγονται κάπως θεωρητικά σχετικά με τα προβλήματα που επιφέρει η κλιματική αλλαγή στον πλανήτη μας. Οι βλαπτικές επιδράσεις της όμως στην ανθρώπινη υγεία είναι ήδη ορατές, συγκεκριμένες και δεν μπορεί να μη μας θορυβήσουν.

Σε ειδική έκθεση που κυκλοφόρησε πρόσφατα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγέίας χαρακτήρισε την κλιματική αλλαγή ως τη μεγαλύτερη απειλή για την υγεία που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα προειδοποιώντας ότι τα αποτελέσματά της θα μπορούσαν να είναι πιο καταστροφικά και διαρκή από την πανδημία του κορωνοϊού. Εκατοντάδες ειδικοί στη δημόσια υγεία κατευθύνονται προς τη σχετική Σύνοδο Κορυφής του OHE που θα ξεκινήσει στις 31 Οκτωβρίου στη Γλασκώβη με στόχο να πείσουν τους ηγέτες των κρατών ότι πρέπει να ληφθούν τολμηρές αποφάσεις. Η υγεία μας, η υγεία των γονιών μας και των παιδιών μας διακυβεύονται από την κλιματική αλλαγή. Είναι ώρα για ατομική και κοινωνική δράση.

Πρώτη δημοσίευση: εφημερίδα Τα Νέα, 04 Νοεμβρίου 2021