Στις 180 καλύτερες σχολές του κόσμου η Νοσηλευτική Σχολή του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds)

image 14

Σας προωθώ ενημερωτικό κείμενο για τη σημαντική διάκριση του Τμήματος  Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds) για το 2023. Εκτός από το κείμενο, σας προωθώ και τα επίσημο «certificate» που μας έστειλαν τα στελέχη της QS. Μπορεί να αξιοποιηθεί ως υλικό σε αξιολογήσεις και πιστοποιήσεις  και δράσεις δημοσιότητας (για παράδειγμα να αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Τμήματος).

Είναι ιδιαίτερα σημαντική η επίδοση και στα επιμέρους κριτήρια, η οποία έχει φέρει την σχολή να είναι στις 180 καλύτερες παγκοσμίως. Η βαθμολογία της σχολής είναι εντυπωσιακά υψηλή στον δείκτη αριθμός ετερο-αναφορών ανά εργασία, λαμβάνοντας 85,9/100 και την κατατάσσει στην θέση 51+ παγκοσμίως.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και Διοικητικό Προσωπικό γιατί αυτά τα εξαιρετικά αποτελέσματα αναδεικνύουν τη σημασία της συλλογικής δουλειάς και την προσήλωση στην αριστεία και στην καινοτομία.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης  ΕΚΠΑ