Των Θάνου Δημόπουλου* και Δημήτρη Καραδήμα** στις Απόψεις της Καθημερινής

Σύνδεσμος ηλ. δημοσιεύματος: https://www.kathimerini.gr/opinion/562093510/i-diadromi-toy-eyropaikoy-panepistimioy-civis/

Το ΕΚΠΑ είχε την προεδρία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS από 1.4.2022-30.9.2022, οπότε ολοκληρώθηκε και η πρώτη τριετής φάση λειτουργίας του. Η πρώτη αυτή περίοδος στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία, αφού η Ε.Ε. ενέκρινε την επέκταση της χρηματοδότησής του για άλλα τέσσερα χρόνια.

Η τελευταία Σύνοδος των Πρυτάνεων των 10 μελών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS πραγματοποιήθηκε στις 7.9.2022 στην Αθήνα, παρουσία του πρύτανη του ΕΚΠΑ και προεδρεύοντος του CIVIS Θάνου Δημόπουλου, του αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας και επιστημονικού υπευθύνου του CIVIS στο ΕΚΠΑ Δημήτρη Καραδήμα και των πρυτάνεων του Συμβουλίου από τα υπόλοιπα ιδρύματα της συμμαχίας. Η Σύνοδος, εκτός των άλλων, ενέκρινε την έναρξη της λειτουργίας της πέμπτης θεματικής ενότητας ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος (HUB 5), με τίτλο «Ψηφιακός και Τεχνολογικός Μετασχηματισμός», για την ανάπτυξη κοινών εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων στο πεδίο αυτό και τη συμμετοχή του CIVIS σε προκήρυξη ενός πιλοτικού προγράμματος εκ μέρους της Ε.Ε. για τη διαμόρφωση κοινών ευρωπαϊκών προγραμμάτων και πτυχίων.

Στο διάστημα της προεδρίας του, το ΕΚΠΑ διαδραμάτισε τον ρόλο που του αναλογεί στη διαμόρφωση του νέου τύπου πανεπιστημίου στην Ευρώπη. Οι πρυτανικές αρχές του ΕΚΠΑ έθεσαν εξαρχής ως στόχους, μεταξύ άλλων, την ανάπτυξη και ενίσχυση των κοινών προγραμμάτων σύντομης διάρκειας, την οργάνωση κοινών μεταπτυχιακών προγραμμάτων, την αύξηση των κοινών διδακτορικών τίτλων, την ενίσχυση της κινητικότητας, τόσο των φοιτητών όσο και των ακαδημαϊκών, αλλά και την περαιτέρω διασύνδεση του πανεπιστημίου με τους κοινωνικούς εταίρους. Επιπλέον, στρατηγικό στόχο αποτέλεσε η ενίσχυση της εξωστρέφειας, ο διεθνής προσανατολισμός, η ενίσχυση της συνεργασίας με επιλεγμένα πανεπιστημιακά ιδρύματα της Αφρικής, αλλά και η ενίσχυση των ήδη υπαρχουσών συνεργασιών στον τομέα της έρευνας.

Κατά το εξάμηνο αυτό, διοργανώθηκαν από κοινού περίπου 100 εκπαιδευτικές διεπιστημονικές δράσεις στο πλαίσιο του CIVIS. Ταυτόχρονα, υπήρξε αύξηση της κινητικότητας των φοιτητών, των ακαδημαϊκών και του διοικητικού προσωπικού που συμμετείχαν στις εκπαιδευτικές και ερευνητικές δράσεις.

Η ενδελεχής και συνεχής ενημέρωση της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΕΚΠΑ, μέσω της νέας ιστοσελίδας του ΕΚΠΑ hub.uoa.gr, για τις προκηρύξεις και τις δυνατότητες που παρέχει το ΕΚΠΑ σε ακαδημαϊκούς, ερευνητές και φοιτητές με τη συμμετοχή του στο CIVIS, συνέβαλε σημαντικά στην επίτευξη των προαναφερθέντων, αλλά και στη διάχυση του οράματος και των δράσεων του CIVIS εντός της κοινότητας του ΕΚΠΑ, καθώς και στην κοινωνία των πολιτών.

Toν Μάιο του 2022 διοργανώθηκε υπό τον συντονισμό του ΕΚΠΑ στην Αθήνα η μεγαλύτερη ετήσια διοργάνωση του CIVIS, οι «Global CIVIS Days», με τη συμμετοχή σχεδόν 300 ατόμων, εκπροσώπων διαφόρων τομέων και δράσεων των πανεπιστημίων-μελών, και παρουσία διακεκριμένων επιστημόνων απ’ όλη την Ευρώπη, κοινωνικών εταίρων, εκπροσώπων άλλων συμμαχιών ευρωπαϊκών πανεπιστημίων, καθώς και εκπροσώπων της Ε.Ε. Η μεγάλη επιτυχία τής εν λόγω εκδήλωσης καταδεικνύει την αφοσίωση και τη δημιουργική συμμετοχή του ΕΚΠΑ στο όραμα και στη δράση του CIVIS, για τη δημιουργία του πανεπιστημίου του μέλλοντος και την αναδιαμόρφωση της ανώτατης εκπαίδευσης στην Ευρώπη.

Tα επόμενα τέσσερα χρόνια λειτουργίας του CIVIS το ΕΚΠΑ θα διαδραματίσει ηγετικό ρόλο, αφού έχει αναλάβει τη διεύθυνση του Πακέτου Εργασίας 9 (WP9) με θέμα την εκπαιδευτική προσφορά του CIVIS σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο. Επιπλέον, το ΕΚΠΑ θα συνδιευθύνει το Πακέτο Εργασίας 13 (WP13), που θα ασχοληθεί με τον αντίκτυπο και την προβολή των δραστηριοτήτων του CIVIS, μαζί με το Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών και το Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου. Tο ΕΚΠΑ θα συμμετέχει, επίσης, σε όλες τις ομάδες εργασίας και στις δράσεις των WPs που βρίσκονται υπό τη διεύθυνση των άλλων πανεπιστημίων. Παράλληλα, το ίδρυμά μας συνεχίζει να συντονίζει την ανάπτυξη της θεματικής ενότητας HUB 2 του CIVIS, με τίτλο «Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά», από κοινού με το Πανεπιστήμιο του Tübingen της Γερμανίας.

* Ο κ. Θάνος Δημόπουλος είναι πρύτανης του ΕΚΠΑ.

** Ο κ. Δημήτρης Καραδήμας είναι αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του ΕΚΠΑ.