Τα ποιήματα συμβαίνουν, έχει γράψει ο Βύρων Λεοντάρης. Συμβαίνουν εντός της εποχής τους: την κατοικούν, τη μελετούν, τη διαθλούν, την αντιμάχονται. Παράλληλα, συμβαίνουν εντός του πεδίου του λόγου, διερευνώντας και διευρύνοντάς το, ανασκάπτοντας ή υποσκάπτοντάς το. Συμβαίνουν και εντός του ποιητή ή της ποιήτριας, όπως και εντός της αναγνώστριας και του αναγνώστη: θέτουν ερωτήματα, ιχνηλατούν αδιέξοδα, μας ταράζουν, μας αποσυντονίζουν, μας αναπροσανατολίζουν.

Ο Βύρων Λεοντάρης (1932-2014) υπήρξε μια άγρυπνη συνείδηση του 20ου αιώνα. Μέσω του αιχμηρού ποιητικού και κριτικού του λόγου, ήταν συστηματικά και δραστικά παρών για μία κρίσιμη πεντηκονταετία: αυτήν που καθορίζεται αφενός από το τέλος του εμφυλίου πολέμου και αφετέρου από το τέλος της χιλιετίας. Άφησε ένα βαθύ αποτύπωμα στην ελληνική λογοτεχνία, παραμένοντας εξακολουθητικά επίκαιρος.

Η συνάντηση έχει στόχο να φωτίσει από ποικίλες οπτικές γωνίες το έργο του ποιητή, καθώς και την αμφίθυμη και συχνά οδυνηρή σύνδεση με την εποχή του. Συνδιοργανώνεται με αφορμή και τα 90 χρόνια από τη γέννηση του, από το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και θα πραγματοποιηθεί, με δια ζώσης παρουσία και συμμετοχές, στην Αθήνα την Παρασκευή 21 και το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2022. Τα Πρακτικά της επιστημονικής συνάντησης θα εκδοθούν.

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις