Συνέδριο του ΕΚΠΑ με τίτλο: “Πολιτισμός, Μνήμη, Ανώτατη Εκπαίδευση: η παρουσία και η συμβολή των προσφύγων της Μικρασιατικής Καταστροφής στην Ελλάδα του 20ου αιώνα” [30-31/3, 1/4]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στο συνέδριο που οργανώνει το ΕΚΠΑ με τίτλο: «Πολιτισμός, μνήμη, ανώτατη εκπαίδευση: η παρουσία και η συμβολή των προσφύγων της Μικρασιατικής Καταστροφής στην Ελλάδα του 20ου αιώνα».

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 30 και την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023 στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, Αιόλου 42-44, 2ος όροφος, αίθουσα 4, και το Σάββατο 1 Απριλίου 2023 στο ισόγειο του κτηρίου του Παλαιού Χημείου, Σόλωνος 104.

Η συναυλία της 1ης Απριλίου 2023 επίσης θα πραγματοποιηθεί στο Αίθριο του κτηρίου του Παλαιού Χημείου.

* * *

Με αφορμή τη συμπλήρωση εκατό ετών από την Μικρασιατική Καταστροφή, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ) οργανώνει συνέδριο με θέμα την παρουσία, την αποκατάσταση και τη συμβολή στον πολιτισμό των προσφύγων από την Μικρασιατική Καταστροφή στη χώρα μας, την Πέμπτη 30 και την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023 στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, Αιόλου 42-44, 2ος όροφος, αίθουσα 4, και το Σάββατο 1 Απριλίου 2023 στο ισόγειο του κτηρίου του Παλαιού Χημείου, Σόλωνος 104.

Η μετακίνηση και εγκατάσταση εκατοντάδων χιλιάδων προσφύγων στην Ελλάδα μετέβαλε τις διαδρομές της ελληνικής κοινωνίας και αναδιαμόρφωσε μακροχρόνια την πολιτική, κοινωνική και πολιτιστική ζωή της.  Η φυσιογνωμία άλλωστε του ίδιου του Πανεπιστημίου Αθηνών μεταβλήθηκε μέσα από την υποδοχή και εκπαίδευση χιλιάδων προσφύγων φοιτητών και φοιτητριών, αλλά και την στελέχωσή του από διδακτικό και διοικητικό προσωπικό με προσφυγική καταγωγή.

Οι κύριοι άξονες γύρω από τους οποίους θα κινηθεί το συνέδριο είναι οι παρακάτω:

Α. Η συμβολή των προσφύγων στον πολιτισμό σε τομείς όπως η λογοτεχνία, η μουσική, οι εικαστικές τέχνες, ο κινηματογράφος, τα λαϊκά θεάματα.

Β. Η μνήμη της Καταστροφής σε βιογραφικά κείμενα και μαρτυρίες, κειμήλια, μνημεία, τόπους μνήμης. Η διαχείριση της μνήμης της Καταστροφής και της εγκατάστασης των προσφύγων από προσφυγικούς συλλόγους, επιστημονικούς φορείς μελέτης της μνήμης και της ιστορίας των προσφύγων

Γ. Η συμβολή του ΕΚΠΑ στην υποδοχή, αποκατάσταση και εκπαίδευση των προσφύγων: ο φοιτητικός προσφυγικός πληθυσμός και το ΕΚΠΑ ως χώρος υποδοχής και εκπαίδευσης των προσφύγων στη δεκαετία του ’20 και του ’30, η αντιμετώπιση των προβλημάτων αποκατάστασής των προσφύγων (ενδεικτικά: υγεία και περίθαλψη). Η παρουσία καθηγητών/τριων προσφυγικής καταγωγής, καθώς και η συμβολή του ΕΚΠΑ στη διατήρηση της μνήμης και της υλικής κληρονομιάς των προσφύγων μέσα από την λειτουργία θεσμών, όπως το Λαογραφικό Αρχείο και Μουσείο.

Στο συνέδριο συμμετέχουν περισσότεροι από 60 ιστορικοί και κοινωνικοί επιστήμονες, παλαιότεροι και νεότεροι, οι οποίοι προσφέρουν έναν πλούτο προσεγγίσεων γύρω από τα ζητήματα του συνεδρίου.

To συνέδριο θα κλείσει το Σάββατο 1 Απριλίου 2023, με τη συναυλία «Τ’ αηδόνια της Ανατολής. Ταυτότητα και μνήμη στα τραγούδια προσφυγικού Ελληνισμού», μια μουσική εκδήλωση από διδάσκοντες και φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Επιμέλεια – κείμενα – παρουσίαση: Λάμπρος Λιάβας και Μουσική επιμέλεια – διδασκαλία: Ελένη Καλλιμοπούλου, Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, Παναγιώτης Πούλος

Η είσοδος είναι ελεύθερη και θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.
Πληροφορίες: Άρτεμις Λυκιαρδοπούλου  Email: artlyc@uoa.gr

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις