Εκδήλωση “Η πολιτεία της Αρχαίας Πάφου όπως αναδύεται μέσα από τις πανεπιστημιακές ανασκαφές” [7/10/22]

Με την εκδήλωση που διοργανώνει στις 7 Οκτωβρίου στην εσωτερική αυλή του αρχαιολογικού Μουσείου Κουκλιών, το Κοινοτικό Συμβούλιο Κουκλιών-Παλαιπάφου χαιρετίζει την παρουσία και συνεργασία των αρχαιολογικών αποστολών των Πανεπιστημίων Κύπρου (ΠΚ) και  Αθηνών (ΕΚΠΑ) στην Παλαίπαφο.

Η Ερευνητική Μονάδα Αρχαιολογίας του ΠΚ εργάζεται στην Παλαίπαφο από το 2002, εφαρμόζοντας σύγχρονες ψηφιακές μεθόδους ανάλυσης τοπίου σε όλη την υδρολεκάνη της  Πάφου, ενώ από το 2006 διενεργεί στοχευμένες έρευνες πεδίου, υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριας Μαρίας Ιακώβου, στο πλαίσιο των οποίων εκπαιδεύονται φοιτητές του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας αλλά και άλλων Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων. Η απρόσμενα μεγάλη επιτυχία των ανασκαφών, που έφεραν στο φως νέα και άγνωστα μνημεία της βασιλικής δυναστείας που διοίκησε την Πάφο στα Κλασικά χρόνια, κατέδειξε την ανάγκη ενίσχυσης των ερευνών από δεύτερη αποστολή.

Από το 2021, με την άδεια του Τμήματος Αρχαιοτήτων Κύπρου, το πρόγραμμα Παλαιπάφου ενισχύθηκε από την ανεξάρτητη αποστολή του ΕΚΠΑ, υπό τον Αναπληρωτή Καθηγητή Κωνσταντίνο Κοπανιά, που ανέλαβε τη συνέχιση και ολοκλήρωση των ανασκαφών στη μνημειακή θέση Μαρτσέλλο, βορείως του ιερού της Αφροδίτης.

Οι δυο αποστολές εργάζονται με κοινό στόχο την ανάδειξη του αστικού τοπίου της πολιτείας της Αρχαίας Πάφου από την ίδρυσή της στη Ύστερη Εποχή του Χαλκού μέχρι και το τέλος της Ύστερης Αρχαιότητας. Λειτουργούν με τις ίδιες χωρικές συνιστάμενες και μοιράζονται πολλούς ειδικούς επιστήμονες. Ο στόχος της συνεργασίας τους επεκτείνεται και στη διδασκαλία της Κυπριακής Αρχαιολογίας στο ΕΚΠΑ καθώς και σε κοινά μεταπτυχιακά προγράμματα.

Η κοινότητα Κουκλιών και το ευρύτερο κοινό που καλούνται να παρευρεθούν στην εκδήλωση θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν από τους διευθυντές των δυο αποστολών για τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα των ερευνών αλλά και για τους ευρύτερους στόχους του προγράμματος που αφορά στην κατανόηση της οικονομίας της Αρχαίας Πάφου, η οποία ήταν η πύλη εισόδου της ελληνικής γλώσσας στην Κύπρο του 12ου αιώνα π.Χ.

Την εκδήλωση θα τιμήσουν με την παρουσία τους ο Πρέσβης της Ελλάδος στην Κύπρο και ο Πρύτανης του ΠΚ.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Πρόεδρος και το Κοινοτικό Συμβούλιο Κουκλιών-Παλαιπάφου σας προσκαλούν στην εκδήλωση Η πολιτεία της Αρχαίας Πάφου όπως αναδύεται μέσα από τις πανεπιστημιακές ανασκαφές

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022, 7.00μμ, Προαύλιος χώρος Μουσείου Κουκλιών

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Διευθύντριας του Τμήματος Αρχαιοτήτων Κύπρου.

Κύριοι ομιλητές:

Οι διευθυντές των αρχαιολογικών αποστολών του Πανεπιστημίου Κύπρου και Πανεπιστημίου Αθηνών.

Πρόγραμμα:

7.00-7.30: Ιέρειες – Δρώμενο με μουσική

7.30-8.00: Προσφωνήσεις – χαιρετισμοί

8.00-8.30: ‘Δυο δεκαετίες (2002-2022) αρχαιολογικών ερευνών του Πανεπιστημίου Κύπρου στην Παλαίπαφο: τρέχοντα προγράμματα και μνημειακά αποτελέσματα’

Μαρία Ιακώβου, Καθηγήτρια, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Ερευνητική Μονάδα Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κύπρου.

8.30-9.00: ‘Ο Μάρτσελλος, η έναρξη και το όραμα του ερευνητικού προγράμματος του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Παλαίπαφο’

Κωνσταντίνος Κοπανιάς, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών

9.00: Δεξίωση

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις