Πιστοποιήθηκαν από την Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ) τα Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών των Τμημάτων Θεολογίας και Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών

image 1

Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία η διαδικασία πιστοποίησης από την  Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ) των Προπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών των Τμημάτων Θεολογίας και Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών με την έκδοση των αντίστοιχων αποφάσεων από το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης (ΣΑΠ) της Αρχής.

modip1

Για τα δύο Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών πραγματοποιήθηκε διαδικασία εξωτερικής αξιολόγησης από ειδική επιτροπή εμπειρογνωμόνων-καθηγητών πανεπιστημίων της αλλοδαπής, οι οποίοι είναι μέλη του Μητρώου Εξωτερικών Αξιολογητών της ΕΘΑΑΕ. Οι Εξωτερικοί Αξιολογητές του ΠΠΣ του Τμήματος Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών πραγματοποίησαν επιτόπια επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του Τμήματος στις 20 & 21 Μαρτίου του 2023, ενώ αντίστοιχα οι Εξωτερικοί Αξιολογητές του ΠΠΣ του Τμήματος Θεολογίας στις 3 & 4 Απριλίου 2023. Οι εν λόγω επιτροπές έχοντας μελετήσει τους φακέλους των τριών νέων ΠΠΣ σε λειτουργία, πραγματοποιήσαν συνεντεύξεις με τις διοικήσεις των δύο Τμημάτων, τον Πρόεδρο, τα στελέχη της ΜΟ.ΔΙ.Π και των ΟΜΕΑ των εν λόγω Τμημάτων καθώς και με φοιτητές,  καθηγητές, αποφοίτους, εκπροσώπους φορέων απασχόλησης και κοινωνικών εταίρων.  Εν συνεχεία συνέταξαν ειδικές εκθέσεις τις οποίες υπέβαλλαν στην ΕΘΑΑΕ, ώστε να ληφθούν οι τελικές αποφάσεις για την Πιστοποίηση των εν λόγω ΠΠΣ. Σύμφωνα με τις επιστολές που απέστειλε η ΕΘΑΑΕ οι αποφάσεις που ελήφθησαν για τα δύο ΠΠΣ ήταν οι εξής:

(α) Για το ΠΠΣ του Τμήματος Ρωσικής Γλώσσας, Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών , το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης (ΣΑΠ) της ΕΘΑΑΕ, κατά την 29η συνεδρίαση του στις 04/05/2023, έκανε δεκτή την Έκθεση της Επιτροπής  Πιστοποίησης, βάση της οποίας το ΠΠΣ του Τμήματος συμμορφώνεται Πλήρως με τις Αρχές του Προτύπου Ποιότητας ΠΠΣ της ΕΘΑΑΕ και τις Αρχές Διασφάλισης Ποιότητας του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (ESG2015). Με βάση τα ανωτέρω, το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης της ΕΘΑΑΕ αποφάσισε τη χορήγηση Πιστοποίησης στο Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ρωσικής Γλώσσας, Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών, με διάρκεια ισχύος πέντε  ετών από 04/05/2023 έως 03/05/2028.

(β) Για το ΠΠΣ του Τμήματος  Θεολογίας, το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης (ΣΑΠ) της ΕΘΑΑΕ, κατά την 30η συνεδρίαση του στις 12/06/2023, έκανε δεκτή την Έκθεση της Επιτροπής  Πιστοποίησης, βάση της οποίας το ΠΠΣ του Τμήματος συμμορφώνεται Πλήρως με τις Αρχές του Προτύπου Ποιότητας ΠΠΣ της ΕΘΑΑΕ και τις Αρχές Διασφάλισης Ποιότητας του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (ESG2015). Με βάση τα ανωτέρω το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης της ΕΘΑΑΕ αποφάσισε τη χορήγηση Πιστοποίησης στο Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Θεολογίας, με διάρκεια ισχύος πέντε  ετών από 12/06/2023 έως 11/06/2028.

modip2

Η ΕΘΑΕΕ μέσω του Προέδρου της Καθ. Περικλή Μήτκα εξέφρασε στις Πρυτανικές Αρχές, στον Πρόεδρο της ΜΟ.ΔΙ.Π ΕΚΠΑ και τους Προέδρους των δύο Τμημάτων του ΕΚΠΑ  τα θερμά της συγχαρητήρια για την άριστη ανταπόκριση του Ιδρύματος και των εν λόγω Τμημάτων στην διαδικασία Πιστοποίησης των Προπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών τους.

Στην περίπτωση που επιθυμείτε να έχετε πρόσβαση στις Εκθέσεις Πιστοποίησης των Προγραμμάτων Σπουδών των δύο Τμημάτων καθώς και στις αποφάσεις της ΕΘΑΑΕ, μπορείτε να επισκεφθείτε τους κάτωθι υπερσυνδέσμους στην Ιστοσελίδα της Μονάδας Διασφάλισης Ποιότητας του ΕΚΠΑ:

Για το Τμήμα Ρωσικής Γλώσσας, Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών:

Για το Τμήμα Θεολογίας:

Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας πιστοποίησης και την έκδοση των αντίστοιχων αποφάσεων το ΕΚΠΑ διαθέτει πλέον 31 Πιστοποιημένα Παλαιά Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών, 3 Πιστοποιημένα νέα Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών σε Λειτουργία, και ένα Πιστοποιημένο Ξενόγλωσσο ΠΠΣ,  ενώ αναμένεται η τελική απόφαση για την πιστοποίηση τριών ακόμη ΠΠΣ Τμημάτων του ΕΚΠΑ που έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία εξωτερική αξιολόγησης και έχουν ήδη λάβει θετική πρώτη έκθεση

Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών, συγχαίρουμε τις διοικήσεις,  το προσωπικό και τις Ομάδες Εσωτερικής Αξιολόγησης (ΟΜΕΑ) των δύο Τμημάτων για την επιτυχή πιστοποίηση των προγραμμάτων σπουδών τους.  Θερμές ευχαριστίες στα στελέχη της Μονάδας Διασφάλισης Ποιότητας (ΜΟ.ΔΙ.Π) του Ιδρύματος  η οποία οργάνωσε και υποστήριξε αποτελεσματικά την διαδικασία πιστοποίησης σε όλα τις φάσεις και τα στάδια,  από την παροχή συμβουλευτικής υποστήριξης στα Τμήματα κατά τη σύνταξη του φακέλου πιστοποίησης των ΠΠΣ τους, μέχρι την ολοκλήρωση της επιτόπιας επίσκεψης της επιτροπής εξωτερικής αξιολόγησης

Θάνος Δημόπουλος
Πρύτανης ΕΚΠΑ