Οι Πανεπιστημιακές Κλινικές στηρίζουν το Εθνικό Σύστημα Υγείας μας | Ευχαριστήρια επιστολή της Ομ. Καθηγήτριας ΕΚΠΑ Στ. Βοσνιάδου

Μετά από τριετή απουσία στο εξωτερικό είχα την ατυχία να αρρωστήσω και να νοσηλευτώ σε δημόσιο νοσοκομείο. Οι εμπειρίες μου εκεί μου δημιούργησαν την ανάγκη να εκφράσω δημόσια τα συγχαρητήρια μου για το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό που στηρίζει το εθνικό μας σύστημα υγείας.

Αρχικά νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ με λοίμωξη του αναπνευστικού. Όμως αναγκάστηκα να φύγω την τρίτη ημέρα γιατί κόλλησα τον κορωνοιό από την ασθενή που ήταν στο ίδιο δωμάτιο μ’ εμένα. Μεταφέρθηκα σε κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών στο κέντρο της Αθήνας όπου αμέσως μου δόθηκε η κατάλληλη θεραπεία.

Εκεί έμεινα πραγματικά έκπληκτη από την επαγγελματικότητα, τη ζεστασιά και τη φροντίδα όλου του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού. Η κλινική λειτουργούσε σαν ένα καλοκουρδισμένο ρολόι. Ο επιμελητής υπεύθυνος για την νοσηλεία μου ήταν μορφωμένος, ευγενικός, γνώστης όλων των τελευταίων μορφών θεραπείας του Covid. Μου δόθηκε η καλύτερη θεραπεία που θα μπορούσα να έχω. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε επίσης το υποστηρικτικό περιβάλλον που στη μεγάλη του πλειοψηφία αποτελείτο από γυναίκες. Οι υπεύθυνες για την καθαριότητα, τη διανομή του φαγητού και για τις νυχτερινές βάρδιες όλες θα έρθουν να σου πουν ένα καλό λόγο, να αστειευτούν, να γελάσουν μαζί σου και να σου ευχηθούν να γίνεις καλά σύντομα. Και τι να πρωτοπώ για τις ικανές, νεαρές ειδικευόμενες γιατρίνες: σοβαρές, υπεύθυνες και αποφασιστικές παθολόγοι. Πρόκειται για τις εξαιρετικές απόφοιτες των Πανεπιστημίων μας, για τα «κορίτσια» που αρίστευσαν στις πανελλήνιες εξετάσεις και θα είναι οι γιατροί του μέλλοντος. Ωστόσο, οι πιο συγκινητικές ήταν οι γυναίκες που ανήκουν στο νοσηλευτικό προσωπικό. Η Μαρία, η Άννα, η Φωτεινή και τόσες άλλες που με επαγγελματική υπευθυνότητα και το χαμόγελο στα χείλη έρχονται κάθε μέρα να σου πάρουν αίμα, να σε τρυπήσουν με τις βελόνες για τους ενδοφλέβιους ορούς, να μετρήσουν τον πυρετό σου και το ζάχαρο καθιστώντας όλα αυτά τα οδυνηρά ευχάριστα ανθρώπινα. Συγχαρητήρια σε όλους και όλες που στηρίζετε το Εθνικό Σύστημα Υγείας μας. Σας ευχαριστούμε!

Στέλλα Βοσνιάδου,
Ομότιμη Καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Πανεπιστημίου Αθηνών