8
Ευάγγελος Αντ. Κωνσταντίνου. Καθηγητής Νοσηλευτικής Αναισθησιολογίας και Αγγειακής Προσπέλασης, Τμήματος Νοσηλευτικής, Σχολής Επιστημών Υγείας, Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Διευθυντής του Εργαστηρίου Αγγειακής Προσπέλασης, Αναπληρωτής Προέδρου Τμήματος.

Το Εργαστήριο Αγγειακής Προσπέλασης του Χειρουργικού Νοσηλευτικού Τομέα του Τμήματος Νοσηλευτικής, ιδρύθηκε με το π.δ. 270/1996, ΦΕΚ 195/24-8-1996 με την ονομασία Εργαστήριο Αναίμακτης Αγγειολογικής Μελέτης και μετονομάστηκε σε Εργαστήριο Αγγειακής Προσπέλασης με την απόφαση 302, ΦΕΚ156/25-1-2017 του Πρύτανη του ΕΚΠΑ.

Το εργαστήριο έχει ως κλινικό αντικείμενο, πλέον της εκπαίδευσης και της έρευνας, την αντιμετώπιση ασθενών που χρήζουν μακροχρόνιας ενδοφλέβιας θεραπείας στους οποίους είναι απαραίτητη η τοποθέτηση συσκευών αγγειακής προσπέλασης, όπως περιφερικά ή κεντρικά εισερχόμενων κεντρικών φλεβικών συσκευών, ενταφιαζόμενωνκωδώνων χημειοθεραπείας συνδεδεμένων με περιφερικά εισερχόμενους κεντρικούς φλεβικούς καθετήρες ή κεντρικά εισερχόμενους φλεβικούς καθετήρες και προσωρινών και μόνιμων καθετήρων αιμοκάθαρσης.

Το Εργαστήριο Αγγειακής Προσπέλασης, μετέχει ενεργά στην αντιμετώπιση των ασθενών του Γενικού Ογκολογικού Νοσοκομείου ‘’Οι Άγιοι Ανάργυροι’’ , οι χρήζουν τοποθέτησης συσκευών αγγειακής προσπέλασης μέσης και μακράς διαρκείας. Τα μέλη ΔΕΠ που ασχολούνται με το αντικείμενο αυτό, είναι ο Καθηγητής Νοσηλευτικής Αναισθησιολογίας και Αγγειακής Προσπέλασης κος Ευάγγελος Κωνσταντίνου, ο οποίος είναι και διευθυντής του Εργαστηρίου και ο Αναπληρωτής Καθηγητής Νοσηλευτικής Μονάδων Εντατικής Θεραπείας και Αγγειακής Προσπέλασης κος Θεόδωρος Κατσούλας οι οποίοι είναι τοποθετημένοι στην Πανεπιστημιακή Χειρουργική Κλινική και στην Πανεπιστημιακή ΜΕΘ αντίστοιχα.

9
Θεόδωρος Α. Κατσούλας. Αναπληρωτής Καθηγητής Νοσηλευτικής Μονάδων Εντατικής Θεραπείας και Αγγειακής Προσπέλασης, Τμήματος Νοσηλευτικής, Σχολής Επιστημών Υγείας, Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τα τελευταία χρόνια έχουν αντιμετωπίσει επιτυχώς περισσότερους από 4500 ασθενείς του νοσοκομείου (ασθενείς που είχαν ανάγκη τοποθέτησης περιφερικά εισερχόμενων κεντρικών φλεβικών καθετήρων, κεντρικά εισερχόμενων κεντρικών φλεβικών καθετήρων, περιφερικά εισερχόμενων κεντρικών φλεβικών καθετήρων συνδεδεμένων με ενταφιαζόμενο κώδωνα χημειοθεραπείας, κεντρικά εισερχόμενων κεντρικών φλεβικών καθετήρων συνδεδεμένων με ενταφιαζόμενο κώδωνα χημειοθεραπείας, μόνιμων καθετήρων αιμοκάθαρσης, προσωρινών καθετήρων αιμοκάθαρσης κλπ), με επιπλοκές υποδεκαπλάσιες από αυτές που αναφέρονται στη διεθνή βιβλιογραφία. Το Γενικό Ογκολογικό Νοσοκομείου ‘’Οι Άγιοι Ανάργυροι’’ είναι το μοναδικό νοσοκομείο όπου οι περιφερικά εισερχόμενοι κεντρικοί φλεβικοί καθετήρες τοποθετούνται χωρίς ακτινοσκοπικό έλεγχο, ακόμα και επί κλίνης με την πιστοποίηση της σωστής θέσης του άκρου του καθετήρα να πραγματοποιείται με τη μέθοδο πλοήγησης μέσω του ΗΚΓτος, πάντα με τη χρησιμοποίηση υπερήχων σε πραγματικό χρόνο.

Τα δύο μέλη ΔΕΠ του Εργαστηρίου μετέχουν σε Παγκόσμιους οργανισμούς αγγειακής προσπέλασης, σε διεθνή συνέδρια και στην οργανωτική επιτροπή του Παγκοσμίου συνεδρίου αγγειακής προσπέλασης που θα διεξαχθεί το 2022 στην Αθήνα. Επίσης, ο Καθηγητής κος Κωνσταντίνου είναι πιστοποιημένος PICC Instructor. Τα μέλη ΔΕΠ του Εργαστηρίου έχουν εκπαιδεύσει νοσηλευτές και γιατρούς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό στην τοποθέτηση συσκευών αγγειακής προσπέλασης και έχουν αντιμετωπίσει ασθενείς μετά από πρόσκληση σε παιδιατρικά νοσοκομεία και νοσοκομεία ενηλίκων. Τα αποτελέσματα της δουλειάς τους είναι δημοσιευμένα σε έγκριτα διεθνή περιοδικά που αποδελτιώνονται σε διεθνείς βάσεις δεδομένων, ενώ μετέχουν ανελλιπώς ως προσκεκλημένοι ομιλητές σε όλα τα διεθνή συνέδρια του χώρου.

6
Από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του Εργαστηρίου Αγγειακής Προσπέλασης στο  Wo.Co.VA το 2018 Στη Κοπεγχάγη.