Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα “H Βενετική Πολιτεία, ο ελληνικός χώρος και οι ιστορίες τους (13ος-18ος αι.)” | Συνέδριο προς τιμήν της Αναστασίας Παπαδία-Λάλα [1-3/11/23]

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο που διοργανώνει, με θέμα H Βενετική Πολιτεία, ο ελληνικός χώρος και οι ιστορίες τους (13ος-18ος αι.) | Συνέδριο προς τιμήν της Αναστασίας Παπαδία-Λάλα (https://conferences.uoa.gr/event/75/).

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα διεξαχθούν από Τετάρτη 1 Νοεμβρίου έως και Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2023, ως ακολούθως:

1-2 Νοεμβρίου, στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης», Κεντρικό Κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστημίου 30

και 3 Νοεμβρίου, στο Ιστορικό Αρχείο Πανεπιστημίου Αθηνών, Σκουφά 45.

Τον Αύγουστο του 2020, η ομότιμη καθηγήτρια, κ. Αναστασία Παπαδία-Λάλα αφυπηρέτησε ύστερα από 43 χρόνια αδιάλειπτης παρουσίας και προσφοράς στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ.

Ακολουθεί το πρόγραμμα και η αφίσα του Συνεδρίου:

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις