Διημερίδα του ερευνητικού προγράμματος «Πειραματική Εφαρμογή της Θεατρικής Αγωγής στο Γυμνάσιο/Λύκειο» με θέμα: «Θέατρο και Υγεία στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» [24-25/04/2024]

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. και το Π.Μ.Σ. «Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, Παράσταση, Εκπαίδευση» διοργανώνουν διημερίδα για τη φετινή δράση του ερευνητικού προγράμματος «Πειραματική Εφαρμογή της Θεατρικής Αγωγής στο Γυμνάσιο/Λύκειο» που έχει θέμα: «Θέατρο και Υγεία στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση». Η διημερίδα θα διεξαχθεί στις 24 και 25 Απριλίου 2024 στην Aula της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., 9:00-13:00.

ΑΦΙΣΑ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Στη διημερίδα θα συμμετάσχουν 17 Γυμνάσια και Λύκεια της Αττικής από το σύνολο των σχολείων που συμμετείχαν στη φετινή δράση του προγράμματος. Οι Ομάδες Εφαρμογής που οργάνωσε το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών συνέδραμαν τους εκπαιδευτικούς του κάθε σχολείου για την από κοινού δημιουργία θεατρικών δρώμενων και παραστάσεων με άξονα θέματα που απασχολούν τη σχολική κοινότητα.

Ενδεικτικοί θεματικοί άξονες και σημεία εστίασης ήταν τα κάτωθι:

• Θέατρο και Δραματουργία με επίκεντρο την ιατρική και τη θεραπεία
  • Θέατρο και Ψυχική Υγεία
  • Θέατρο και Σωματική Υγεία
  • Θέατρο και Υγιεινή
  • Θέατρο και Διατροφή (διαπολιτισμικές, λογοτεχνικές, αναπτυξιακές, κοινωνικές προεκτάσεις)
  • Θέατρο και Ασφάλεια στη Φύση
  • Θέατρο και Ασφάλεια στο Σπίτι
  • Θέατρο και Ασφάλεια στο δρόμο
  • Θέατρο και Κοινωνική Μέριμνα
  • Θέατρο και Υγεία για Όλους
  • Θέατρο και Σεβασμός στην Ετερότητα
  • Θέατρο, Υγεία και Περιβάλλον
  • Θέατρο και Δικαιώματα στην Υγεία
  • Οποιαδήποτε άλλη θεματική επέλεξε το σχολείο, η οποία να εμπίπτει στον προτεινόμενο άξονα «Θέατρο και Υγεία»

Το διαρκές ερευνητικό πρόγραμμα Πειραματική Εφαρμογή της Θεατρικής Αγωγής στο Γυμνάσιο/Λύκειο ξεκίνησε τη σχολική χρονιά 2018-19 με τη συνεργασία του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, έχει υλοποιηθεί ήδη για 4 σχολικά έτη [2018-19, 2019-20, 2021-22, 2022-23] σε 37 συνολικά Γυμνάσια/Λύκεια της Περιφέρειας Αττικής και της Εύβοιας και έχουν συμμετάσχει σε αυτό ήδη 90 προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες και περισσότεροι από 1000 μαθητές και μαθήτριες.

Στόχος του ερευνητικού προγράμματος είναι η παρουσία του θεάτρου στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και η διάχυση των αισθητικών δράσεων και προσεγγίσεων σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα του σχολικού προγράμματος του Γυμνασίου και του Λυκείου μέσω της Θεατρικής Αγωγής, προκειμένου να αξιοποιηθούν οι δυνατότητες που μπορεί να προσφέρει η τέχνη του Θεάτρου στον εμπλουτισμό της μαθησιακής διαδικασίας.

Το Πρόγραμμα υλοποιείται με τη συμμετοχή μεταπτυχιακών σπουδαστών του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος στην κατεύθυνση «Διδακτική του Θεάτρου» και τελειόφοιτων φοιτητών και φοιτητριών που ολοκληρώνουν το «Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας».

Επιστημονική Οργανωτική Ομάδα
Κλειώ Φανουράκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
Δρ. Ίλια Λακίδου, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό

Το αναλυτικό πρόγραμμα της διημερίδας