Το Κέντρο Μελέτης Αρχαίου Ελληνικού & Κινεζικού Πολιτισμού σε συνεργασία με το Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν μία διεθνή συνάντηση εργασίας δύο ημερών με θέμα τις θεραπευτικές προσεγγίσεις στην Αρχαία Ελλάδα και την Κίνα. Ειδική έμφαση θα δοθεί στην φαρμακοθεραπεία με στόχο τη δημιουργία μιας πλατφόρμας για τη συγκριτική μελέτη της φαρμακολογίας στην προ-μοντέρνα Ευρασία. Η εκδήλωση περιλαμβάνει την προβολή του πρόσφατου ντοκιμαντέρ ‘Health and Healing in Ancient Greece and China’. Η συνάντηση εργασίας θα λάβει χώρα στις 7 και 8 Νοεμβρίου 2023 στο Κτήριο «Κωστής Παλαμάς», Ακαδημίας 48.

Για εγγραφή (δωρεάν): email στο pbourasval@phs.uoa.gr

Ακολουθεί το πρόγραμμα της συνάντησης εργασίας στην αγγλική γλώσσα:

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις