Προκήρυξη ΠΜΣ «Θρόμβωση – Αιμορραγία – Ιατρική των μεταγγίσεων» / Ιατρική Σχολή

Στο πλαίσιο λειτουργίας του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών «Θρόμβωση – Αιμορραγία – Ιατρική τωνμεταγγίσεων» (Thrombosis–Bleeding–Transfusion Medicine) και σε εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 4485/2017, η Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλλουν αίτηση υποψηφιότητας για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024.

Σκοπός του ΠΜΣ:
είναι η παροχή υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εκπαίδευσης στο επιστημονικό πεδίο της κατανόησης και μελέτης του μηχανισμού της Αιμόστασης και των διαταραχών της. Επιπλέον στοχεύει στην εκπαίδευση στις αρχές της μεταγγισιοθεραπείας και τις εφαρμογές της σε κλινικό και εργαστηριακό επίπεδο.
Το επιστημονικό αντικείμενο των διαταραχών αιμόστασης και της μεταγγισιοθεραπείας έχει έντονα διευρυνθεί κατά τις τελευταίες δυο δεκαετίες. Αποτελεί αντικείμενο ενδιαφέροντος για πρακτικά όλες τις διαφορετικές ειδικότητες της ιατρικής και τις συναφείς βασικές επιστήμες (βιοχημεία, βιολογία κ.λπ.) καθώς και πεδίο εφαρμογής τόσο για τους ανωτέρω επιστήμονες όσο και για άλλους επαγγελματίες υγείας (νοσηλευτές, τεχνολόγους ιατρικών εργαστηρίων κλπ).

Ποιοι γίνονται δεκτοί:
Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί, εφόσον πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την επιτυχή παρακολούθηση των μαθημάτων πτυχιούχοι Τμημάτων Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Φαρμακευτικής, Βιολογίας, Βιοχημείας, Νοσηλευτικής και Τεχνολογίας Ιατρικών Εργαστηρίων Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.
Ο αριθμός των εισακτέων ορίζεται σε 30 φοιτητές.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: Οι αιτήσεις θα γίνουν δεκτές μέχρι την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά, στην ηλεκτρονική διεύθυνση tbtm.msc@yahoo.com μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά (σκαναρισμένα) σε pdf μορφή. Αποστέλλονται ως συνημμένα 5 αρχεία σε μορφή pdf (αντίγραφο πτυχίου, βιογραφικό, πιστοποιητικό ξένης γλώσσας, αστυνομική ταυτότητα, αίτηση με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά).

Ακολουθεί το αρχείο με το πλήρες κείμενο της προκήρυξης:

από έως
Scheduled Επιστήμες Υγείας Προκηρύξεις