Δημοσίευση εργασίας «Towards personalized immunotherapy in sepsis» με συντονιστή τον Καθηγητή του ΕΚΠΑ Ε.Ι. Γιαμαρέλλο-Μπουρμπούλη στο περιοδικό Cell Reports Medicine

Την 15η Νοεμβρίου 2022 δημοσιεύθηκε στο υψηλού κύρους επιστημονικό περιοδικό Cell Reports Medicine η εργασία «Towards personalized immunotherapy in sepsis» (ορίζοντες εξατομικευμένης ανοσοθεραπείας στη σήψη). Η εργασία περιγράφει τα αποτελέσματα της μελέτης PROVIDE που έλαβε χώρα σε 11 κέντρα μελέτης στην Ελλάδα εκ των οποίων τα τρία είναι κλινικές στην Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ.

Συντονιστής ερευνητής είναι ο Καθηγητής Παθολογίας-Λοιμώξεων Ευάγγελος Ι. Γιαμαρέλλος-Μπουρμπούλης. Σε αυτή την εργασία επιτυγχάνεται για πρώτη φορά η διάκριση των βαρέως πασχόντων ασθενών που νοσηλεύονται με σηπτική καταπληξία στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες ανάλογα με την λειτουργία του ανοσοποιητικού τους συστήματος: σε ασθενείς που βρίσκονται σε συνεχή υπερ-λειτουργία, σε ασθενείς που βρίσκονται σε συνεχή υπο-λειτουργία και σε ασθενείς με διαρκή διακύμανση της ανοσολογικής τους κατάστασης.

«Τα ευρήματα αυτά υποδηλώνουν ότι αν και οι τρεις κατηγορίες ασθενών έχουν απόλυτα τα ίδια κλινικά χαρακτηριστικά διαφέρουν απόλυτα ώστε 80% όσων βρίσκονται στο σκέλος της υπερ-λειτουργίας να πεθαίνει μετά 28 ημέρες συγκριτικά με 60% του σκέλους της υπο-λειτουργίας και 35% του σκέλους της διαρκούς ανοσολογικής διακύμανσης», τόνισε ο κ.Γιαμαρέλλος-Μπουρμπούλης. Ο κ.Γιαμαρέλλος-Μπουρμπούλης σχολίασε ότι «το επόμενο στάδιο ανάπτυξης οφείλει να είναι η εφαρμογή εντελώς διαφορετικής θεραπείας ανάλογα με το επίπεδο λειτουργίας του ανοσιακού συστήματος».