«Ανιχνεύοντας ιστορίες στα Αρχεία Υγείας»: Εκδήλωση για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αρχείων [12/06/2024]

Το Ιστορικό Αρχείο Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με το Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής ΗθικήςΙατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α. και το Δίκτυο για την Ιστορία της Υγείας διοργανώνουν την Τετάρτη 12 Ιουνίου και ώρα 18.00 εκδήλωση με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αρχείων και θέμα «Ανιχνεύοντας ιστορίες στα Αρχεία Υγείας».

1 1
Αίθουσα ασκήσεων μικροβιολογικού εργαστηρίου στις αρχές της δεκαετίας του 1920
2 2
Η αίθουσα ασκήσεων ανατομίας στη δεκαετία του 1930
3 2
Η χειρουργική κλινική του Αρεταίειου Νοσοκομείου, το 1937
4 2

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, επιστημονικό προσωπικό, ερευνητές, ερευνήτριες, καθηγητές και καθηγήτριες του Ε.Κ.Π.Α. αλλά και άλλων φορέων θα παρουσιάσουν αρχεία της Ιστορίας της Υγείας συζητώντας για το πώς τα αρχεία διασώζουν την ιστορία, εξελίσσουν την επιστήμη, μεταλαμπαδεύουν τη γνώση και αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει τα εξής:

• «Το Αρχείο της Ιατρικής Σχολής και των παραρτημάτων της στο Ι.Α. Ε.Κ.Π.Α», Χάϊδω Μπάρκουλα, Ε.ΔΙ.Π. Τμήμα Κοινωνιολογίας Ε.Κ.Π.Α., Υπεύθυνη Αρχειακών Συλλογών του Ι.Α Ε.Κ.Π.Α.,
  • «Αρχεία υγείας στην Ελλάδα: προβλήματα, προοπτικές και ένα Παράδειγμα», Δέσπω Κριτσωτάκη, ερευνήτρια ΚΕΙΝΕ-Ακαδημία Αθηνών, Δίκτυο για την Ιστορία της Υγείας,
  • «Αναζητήσεις της Ιστορίας της υγείας: αρχειακές συνέχειες και ασυνέχειες μέσα από το παράδειγμα της φυματίωσης», Γιάννης Στογιαννίδης, Επίκουρος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής,
  • «Η χειρουργική στην Ελλάδα τον 19ο αιώνα», Δρ. Κωνσταντίνος Λάϊος, αρχαιολόγος-χειρουργός, εντεταλμένος διδάσκων, Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.,
  • «Ο Ιωάννης Κωλέττης (1774-1847) ως ιατρός και ασθενής», Ιωάννης Δημητριάδης, δερματολόγος-αφροδισιολόγος, υποψήφιος Διδάκτωρ, Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Ηθικής, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.

Η εισαγωγή στις εργασίες της ημερίδας θα γίνει από την κ. Μαριάννα Καραμάνου, Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α., μέλος της Δ.Ε του Ι.Α. Ε.Κ.Π.Α. και ο συντονισμός της εκδήλωσης από την κ. Έφη Πουλάκου-Ρεμπελάκου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.

Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στο χώρο του Ιστορικού Αρχείου Ε.Κ.Π.Α., Σκουφά 45, Αθήνα.

Για πληροφορίες σχετικά με την εκδήλωση μπορείτε να επικοινωνήσετε στο 210 3689524 ή στο e-mail evnchristopo@uoa.gr.

5 2
Γενικά Μητρώα Φοιτητών – Ανανεώσεις εγγραφών &
Μητρώα Φοιτητών Ιατρικής Σχολής
6 2