Εκπαίδευση Γάλλων σπουδαστών στον Βοτανικό Κήπο σε θέματα διαχείρισης και προστασίας του περιβάλλοντος μέσω Erasmus

Μέσω του προγράμματος ERASMUS, συνεχίζεται η εκπαίδευση Fάλλων σπουδαστών στον Βοτανικό Κήπο σε θέματα διαχείρισης και προστασίας του περιβάλλοντος.

Η πρακτική τους συνίσταται σε εργασίες καλλιέργειας φυτών, αρχιτεκτονικής τοπίου, καθώς και σε προστασία των δασών και της άγριας ζωής.

Όλες αυτές οι εργασίες διενεργούνται υπό την επίβλεψη στελεχών του Βοτανικού Κήπου και των Δασικών Υπηρεσιών της περιοχής. Οι βαθμολογούμενες επιδόσεις τους διαβιβάζονται στην σχολή προσέλευσής τους.

Outlook 2asldv0l

Σχετικά με το πρόγραμμα ERASMUS (στην αγγλική γλώσσα):

Thanks to the ERASMUS + programme of European Union, students of the Kerbernez School will realize a professional training period of two weeks in February/March 2020 in professional structures partners in Greece:

1. Botanical Park
  2. Structures managing natural areas
  3. Parks and public gardens
  4. Other professionals

Students, aged 15 to 17, will evolve to the breast of the host and will participate in all professional activities. The goal is to improve their professional and social skills through the discovery of:

1. The natural environment of the region of Attica, wildlife and flora,
  2. Service work, the plants used for the development,
  3. Mode of life, history and culture of their hosts.

Students will be accommodated in a childcare facility in Athens and framed by a teacher who will ensure that young people are well installed and that professional relations are going well.

Youth will be evaluated at the end of internship, through professional events and their involvement in the business.

The cost of housing, food and movement of youth and the attendant are partly insured by European staffing ERASMUS + (Consortium ‘Erasmus Pro Breizh” of the CNEAP Britany)

Then, Greek students will be able to do the same in France.

Moreover, this project will be renewed over several years

Contacts :

Marie Claire MALEJACQ, project coordinator, Lycée de Kerbernez

marie-claire.malejacq@cneap.fr

Pierre Jérôme RONDEAU, attendant teacher, Lycée de Kerbernez

perge@hotmail.fr

Φωτογραφία από την ομάδα του Α’ κύκλου στον Βοτανικό Κήπο
image1 2
Φωτογραφία από την πρώτη ομάδα των Γάλλων σπουδαστών σε καλλιεργητικές εργασίες στον ανθώνα του Βοτανικού Κήπου

Στις 22/2/22, η δεύτερη ομάδα των Γάλλων σπουδαστών στο πλαίσιο της πρακτικής τους άσκησης ανέλαβαν την φύτευση ενός παρτεριού στον κεντρικό ανθώνα του Βοτανικού Κήπου, με ανθοφόρα φυτά. Το σημείο αυτό επελέγη συμβολικά καθώς η εργασία τους θα συγκεντρώσει πλήθος επισκεπτών για όλη την περίοδο της άνοιξης.
Οι σπουδαστές έχουν μέχρι σήμερα εκπαιδευτεί σε μεγάλο αριθμό εργασιών όπως φυτεύσεις, κλαδεύσεις, χρήσεις μηχανημάτων κηποτεχνίας, αρχές αρχιτεκτονικής τοπίου και θέματα διαχείρισης και προστασίας προστατευόμενων περιοχών της φύσης, με ιδιαίτερη επιτυχία.
Συμμετέχουν με ενθουσιώδη προθυμία, η δε συνεργασία τους με το προσωπικό του Βοτανικού Κήπου είναι άψογη.