Επιμορφωτικό πρόγραμμα «Η εμπειρία διδάσκει» στο πλαίσιο του «Πανεπιστημίου Πολιτών» του ΕΚΠΑ με την ευγενική υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση [Κύκλος 2 – Φιλοσοφική Σχολή – 31/1/22 στις 18:00: ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ]

Το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών ΕΚΠΑ εγκαινίασε το 2020 επί προεδρίας του Ομ. καθηγητή Διονυσίου Κοκκίνου, στο πλαίσιο του «Πανεπιστημίου Πολιτών» του ΕΚΠΑ, το επιμορφωτικό πρόγραμμα «Η εμπειρία διδάσκει» σειρά 2020-2021, υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και με την ευγενική  υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση.

Το πρόγραμμα άρχισε με τον πρώτο κύκλο αφιερωμένο στην Ιατρική και την διά βίου προστασία της υγείας. Εμπνευστής και διοργανωτής ήταν ο πρόεδρος του ΣΟΚΠΑ Ομ. καθηγητής Δ. Κόκκινος σε συνεργασία με τον αντιπρόεδρο Ομ. καθηγητή  Κ. Σολδάτο και τα μέλη του Δ.Σ. τους Ομ .καθηγητές Γ. Νικολόπουλο και Ν. Τουτουντζάκη.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε εννέα δίωρα μαθήματα και απευθυνόταν στους φοιτητές των Σχολών  Υγείας και Φυσικής Αγωγής του ΕΚΠΑ, οι οποίοι είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν το επιμορφωτικό πρόγραμμα χωρίς να καταβάλουν δίδακτρα , να το αξιολογήσουν βάσει ειδικού ερωτηματολογίου και να λάβουν πιστοποιητικό παρακολούθησης μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των μαθημάτων.

Το επιμορφωτικό αυτό πρόγραμμα συνεχίζεται με τη σειρά 2021-2022, επί προεδρίας της Ομ. καθηγήτριας Στέλλας Πριόβολου, η οποία σχεδίασε και διοργάνωσε σε συνεργασία με την Ομ. καθηγήτρια Ερασμία Σταυροπούλου, Ειδική Γραμματέα του Δ.Σ. και τον Ομ. καθηγητή Γεώργιο Λεοντσίνη, μέλος του Δ.Σ. του ΣΟΚΠΑ, τον δεύτερο κύκλο του προγράμματος αφιερωμένου στις Ανθρωπιστικές Σπουδές, και συγκεκριμένα στα γνωστικά αντικείμενα της Φιλοσοφικής Σχολής: Κλασική (Αρχαία Ελληνική και Λατινική), Βυζαντινή και Νεοελληνική Φιλολογία, Γλώσσα και Γλωσσολογία, Ιστορία και Αρχαιολογία, Φιλοσοφία, Παιδαγωγική, Ψυχολογία και Λαογραφία.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει οκτώ δίωρα μαθήματα, που άρχισαν τον Νοέμβριο 2021 και συνεχίζονται μέχρι τον Μάρτιο 2022. Απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής, καθώς και σε πτυχιούχους και εκπαιδευτικούς. Δεν απαιτείται καταβολή διδάκτρων και για τον κύκλο αυτόν από τους φοιτητές, οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα αξιολόγησης βάσει ειδικού ερωτηματολογίου και λαμβάνουν πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Κύκλος 2 – Φιλοσοφική Σχολή – 31/1/22 στις 18:00: ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ

Τη Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 18:00-20:00 θα πραγματοποιηθεί το webinar στο γνωστικό αντικείμενο της Παιδαγωγικής.

Διδάσκοντες: Αλεξάνδρα Κατσίκη – Γκίβαλου και Λαυρέντιος Δελλασούδας

Για να το παρακολουθήσετε χρειάζεται εγγραφή. Εάν έχετε ήδη κάνει εγγραφή, μπορείτε να συνδεθείτε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: https://eventure.us2.list-manage.com/track/click?u=25188714772181b7f2732f5b5&id=2144d3628e&e=1b7ee0ba7c

Για νέα εγγραφή ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://e-talk.gr/eventure-reg-2
<https://eventure.us2.list-manage.com/track/click?u=25188714772181b7f2732f5b5&id=76939be3e1&e=1b7ee0ba7c

Όταν πατήσετε πάνω στον σύνδεσμο ακολουθήστε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη σας. Σε συνέχεια της εγγραφής σας θα σας αποσταλεί ηλεκτρονικά μοναδικό link πρόσβασης

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
– Συστήνεται η σύνδεση να γίνει 5’ λεπτά πριν την έναρξη του μαθήματος.
– Η εγγραφή σας πραγματοποιείται 1 φορά και παραμένει η ίδια για όλα τα Μαθήματα (εάν έχετε εγγραφεί, σας στέλνεται link υπενθύμισης.

Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει λάβει link υπενθύμισης ή αρχικό, παρακαλούμε όπως επικοινωνήσει με την κα Γεωργία Δροσάτου:gdrosatou@gmail.com / τηλ: 6974006084

Θα ακολουθήσει αντίστοιχος κύκλος του επιμορφωτικού προγράμματος, αφιερωμένος στα γνωστικά αντικείμενα της Νομικής Σχολής και της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, και θα γίνει σχετική ενημέρωση.

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις