image 34

Στο πλαίσιο του διεθνικού προγράμματος «Transnational Project on Migration and Civic Engagement in CIVIS Universities» που υλοποιείται από τη συμμαχία CIVIS, οι ομάδες των Ανοιχτών Εργαστηρίων/Οpen Labs (WP3 με υπεύθυνες τις Μάρλεν Μούλιου, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας  και  Μαρία Ιακώβου, Τμήμα Φιλολογίας) και Civic Engagement (WP3 με υπεύθυνη τη Φιλία Ίσαρη, Τμήμα Ψυχολογίας) σε συνεργασία με το γραφείο CIVIS του ΕΚΠΑ (με υπεύθυνους τους Ηλία Αντωνίου και Σοφία Μεσσήνη) διοργάνωσαν την Τρίτη 21/06/2022 ανοιχτή ημερίδα στον χώρο του αμφιθεάτρου της Βιβλιοθήκης στη Φιλοσοφική Σχολή, από τις 10:30 πμ έως τις 3μμ.

Στόχος της ημερίδας ήταν να διερευνήσει την παρουσία και τις εμπειρίες φοιτητών/τριών και αποφοίτων με μεταναστευτικό ή διαπολιτισμικό υπόβαθρο, καθώς και αλλοδαπών εν ενεργεία φοιτητών/τριών ή αποφοίτων του ΕΚΠΑ.

Χαιρετισμό απηύθυνε ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητής  Αχιλλέας Χαλδαιάκης. Στην ημερίδα έλαβαν μέρος με κεντρικές ομιλίες  οι ομότιμες καθηγήτριες κύριες Θάλεια Δραγώνα και Ελένη Καραμαλέγκου σχετικά  με την παρουσία των «ξένων» μαθητών και φοιτητών εντός του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και τη συμβολή του ΕΚΠΑ στο πλαίσιο αυτό. Πραγματοποιήθηκαν επίσης 2 Στρογγυλά Tραπέζια με φοιτητές/τριες, απόφοιτους και απόφοιτες με μεταναστευτικό ή διαπολιτισμικό υπόβαθρο με θέμα τις σπουδές τους και την εμπειρία τους στο ΕΚΠΑ. Παρουσιάστηκε η  μεταναστευτική βιογραφία της Επίκουρης Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ, κυρίας Αγλαΐας Μπλιούμη και η ημερίδα ολοκληρώθηκε με αφηγήσεις από γονείς αποφοίτων του ΕΚΠΑ με μεταναστευτική καταγωγή.

Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η έκδοση μιας μικρής έκδοσης με ποσοτικά και ποιοτικά δεδομένα για την φοίτηση «ξένων» φοιτητών/τριών στο ΕΚΠΑ καθώς και κείμενα αναφοράς που αποτυπώνουν το θεσμικό πλαίσιο και την τρέχουσα πραγματικότητα για το εν λόγω θέμα.