Αφιέρωμα στο λαϊκό θέατρο σκιών στο πλαίσιο του μαθήματος «Λαογραφία και Ιστορία των Παραμυθιών» [18/05/2024]

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Λαογραφία και Ιστορία των Παραμυθιών» που διδάσκεται στο Τμήμα Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποιείται αφιέρωμα στο λαϊκό θέατρο σκιών.

Κατά την εκδήλωση, ο Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. κ. Βάλτερ Πούχνερ θα δώσει διάλεξη με τίτλο «Η μαγεία των σκιών» και το Θέατρο Σκιών Νίκου Καστάνη θα συμμετέχει με την παράσταση «Ο Μέγας Αλέξανδρος και ο καταραμένος βόας».

Η εκδήλωση θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου στις 18:30  στο Λαογραφικό Μουσείο και Αρχείο του Τμήματος Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α., 7ος όροφος (είσοδος 734), κτήριο Φιλοσοφικής Σχολής.

Αφιέρωμα στο Λαϊκό Θέατρο Σκιών 4
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις