Με τη συμπλήρωση 20 ετών λειτουργίας του, παρουσιάστηκε την Πέμπτη, 30.3.2023, στο Αμφιθέατρο Δρακοπούλου, το Δι-ιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών ΒΙΟΗΘΙΚΗ, που λειτουργεί από το έτος 2003 στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Ιατρική Σχολή, Τμήμα Βιολογίας, Τμήμα Κοινωνιολογίας) σε συνεργασία, από το έτος 2014, με την Νομική Σχολή του ΕΚΠΑ.

Παρέστησαν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, ο ΓΓ του Υπουργείου Παιδείας Ομ. Καθηγητής Ο. Ζώρας, ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ Καθηγητής Λ.-Α. Σισιλιάνος, η Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης και Διευθύντρια του Προγράμματος Καθηγήτρια Σ. Τσινόρεμα, η οποία και παρουσίασε την ιστορία, τα μαθήματα, τη φυσιογνωμία και τα στοιχεία του Προγράμματος.

Ακολούθησαν ομιλίες από τους διδάσκοντες στο Πρόγραμμα, τον ομότιμο Καθηγητή Νομικής ΕΚΠΑ και Ακαδημαικό Π. Σούρλα, τον Καθηγητή Νομικής ΕΚΠΑ Γ. Λέκκα, τον Επίκουρο Καθηγητή Πανεπιστημίου Κρήτης Κ. Κουκουζέλη. Στη συνέχεια παλαιοί απόφοιτοι του Προγράμματος αναφέρθηκαν στην εμπειρία τους από το πρόγραμμα και τη συμβολή του στην επαγγελματική τους ζωή.

Την εκδήλωση συντόνισαν οι διδάσκοντες στο Πρόγραμμα Καθηγήτρια Νομικής ΕΚΠΑ Δ. Παπαδοπούλου-Κλαμαρή και ο Αναπληρωτής Καθηγητής Νομικής ΕΚΠΑ Φ. Βασιλόγιαννης. Την εκδήλωση έκλεισε με ομιλία της η Καθηγήτρια Δ. Παπαδοπούλου-Κλαμαρή.