Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η Διημερίδα της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας στα Καλάβρυτα τον Δεκέμβριο, με σημαντική εκπροσώπηση του ΕΚΠΑ

Στις 9-11 Δεκεμβρίου 2022 οργανώθηκε στα Καλάβρυτα η Διημερίδα της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας και το 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Επιστημονικής Εταιρείας Καλαβρυτινών Ιατρών, αφιερωμένα τιμητικά στην συμπλήρωση 79 ετών από το Ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων.

Πραγματοποιήθηκε με σημαντική συμμετοχή έγκριτων μελών ΔΕΠ από όλη την Ελλάδα, καθώς και αναγνωρισμένων χειρουργών από το Ε.Σ.Υ. και τον ιδιωτικό τομέα  και αποτέλεσε ένα σημαντικό βήμα επιστημονικής διάδρασης και εξωστρέφειας.

IMG 0789

Το ΕΚΠΑ εκπροσωπήθηκε από δεκάδες μέλη ΔΕΠ που υποστήριξαν το επιστημονικό πρόγραμμα. Ειδική θέση στις εκδηλώσεις είχε η  διάλεξη του Καθηγητή της Ψυχιατρικής Λ. Παπαγεωργίου, που αφορούσε την διαγενεακή επίπτωση του  ψυχικού τραύματος του πολέμου  και ήταν αφιερωμένη στους εκτελεσθέντες πατριώτες του ολοκαυτώματος των Καλαβρύτων στις 13 Δεκεμβρίου 1943 και στα θύματα της ευρύτερης περιφέρειας των Καλαβρύτων.

IMG 0272

Τέλος, η Επιστημονική Συνάντηση αναφέρθηκε τιμητικά και στη μνήμη ενός γιατρού, ενός ανθρώπου που προσέφερε πολλά στον τόπο, όχι μόνο μέσα από την Επιστήμη  αλλά και μέσα απ’ την πολυσχιδή και ακαταπόνητη κοινωνική, εθελοντική και πολιτιστική δράση του, του Νίκου Ραζή.

Σύμφωνα με τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή κ. Εμμανουήλ Πικουλή, «η διοργάνωση της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας  στα Καλάβρυτα, σε  ένα τόσο σημαντικό τόπο,  με έντονα στοιχεία από την ιστορική, θρησκευτική και πολιτιστική ταυτότητά μας ως λαό,  εξελίχθηκε σε ένα σημαντικό επιστημονικό φόρουμ στο οποίο ανεδείχθησαν οι διεθνείς εξελίξεις της ειδικότητάς μας  και παράλληλα πραγματοποιήθηκε μια ουσιαστική ζύμωση μεταξύ νέων ειδικευμένων χειρουργών,  της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας, αλλά και του Πανεπιστήμιου μας. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον αγαπητό κ. Γιώργο Ν. Ζωγράφο, Διευθυντή Χειρουργικής στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. Γεννηματάς»,  Πρόεδρο της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας, αλλά και στο σύνολο της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας για την  προσπάθεια συνεχούς επιμόρφωσης και υποστήριξης των χειρουργών στο σύνολο της χώρας».

IMG 0793

Όπως δήλωσε ο Πρόεδρος της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας Γεώργιος Ν. Ζωγράφος, «Ήταν μεγάλη τιμή για τα Καλάβρυτα η παρουσία της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας και της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ στην διημερίδα 9-11/12/22. Το Δ.Σ της Ελληνικής Χειρουργικής Εταιρείας ευχαριστεί τους συναδέλφους μέλη ΔΕΠ όλων των βαθμίδων για την συμβολή τους στο υψηλό επιστημονικό επίπεδο της διημερίδας. Ξεχωριστή σημασία είχε η συμβολική παρουσία του Πανεπιστημίου με τον Κοσμήτορα της Ιατρικής Σχολής Καθηγητή Ε. Πικουλή,  τον Αντιπρόεδρο της Ιατρικής Σχολής Καθηγητή Ν. Αρκαδόπουλο  και τον πρόεδρο του ΕΟΦ Δ. Φιλίππου στο προεδρείο της επετειακής και πρωτοποριακής διάλεξης του Ομότιμου Καθηγητή της Ψυχιατρικής Λ. Παπαγεωργίου, που ήταν αφιερωμένη στους εκτελεσθέντες από τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής στις 13/12/1943. Η Ελληνική Χειρουργική Εταιρεία ευχαριστεί την Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ για την συμβολή της στην επιστήμη, αλλά και στην διατήρηση της ιστορικής μνήμης της πατρίδας μας».