Δύο ποιήματα για την Κύπρο από τον Καθηγητή του ΕΚΠΑ, Δημήτρη Ν. Χρυσοχόου, 63 χρόνια από την Ανεξαρτησία, 49 χρόνια από την τουρκική εισβολή και κατοχή

Η Κύπρος γιορτάζει 63 χρόνια από την επίσημη ανακήρυξη της Ανεξαρτησίας της από τους Βρετανούς στις 16 Αυγούστου 1960 (εορτάζεται 1η Οκτωβρίου). Επέτειο, την οποία για μια ακόμη φορά σκιάζει η επί 49 ετών βάρβαρη τουρκική εισβολή και κατοχή, συνεχίζοντας το δράμα που βιώνει καθημερινά ο αδελφός Κυπριακός Λαός. Για τη μαρτυρική Μεγαλόνησο και τον άοκνο αγώνα της για μια χαραυγή λεύτερη και δικαιωμένη, ο Καθηγητής κ. Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου μοιράζεται δύο ποιήματά του, «Μάνα Κύπρος» και «1619», μέρος της πρώτης του ποιητικής συλλογής, Πρόφεγγο και άλλα μικρά (σύντομα από τις Εκδόσεις Ι. Σιδέρης), η οποία φέρει την αφιέρωση: «Στη μάνα Κύπρο· παιδί σου κι εγώ».

Για τα προηγούμενα ποιήματα, επισκεφθείτε:

και

Σύντομο βιογραφικό

chry

Ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου είναι Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Διετέλεσε Καθηγητής στο Πάντειο Παν/μιο, Αναπλ. Καθηγητής στο Παν/μιο Κρήτης, Reader, Honorary University Fellow και Honorary Senior Research Fellow στο Παν/μιο Έξετερ, Επισκέπτης Καθηγητής στα Παν/μια Κατάνια και Μακεδονίας, Visiting Research Professor στο Virginia Tech Center for European Union, Transatlantic and Trans-European Space Studies –  A Jean Monnet Center of Excellence, και Επισκέπτης Εταίρος/Ερευνητής στα Παν/μια Κέμπριτζ, Οξφόρδης, LSE, Κολούμπια, Όσλο, Γενεύης, CHRIST (Deemed to be University, Ινδία), Γιβάσκιλα, Μάλτας, Λευκωσίας, Νεάπολις Πάφου, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πελοποννήσου, Κρήτης και Αιγαίου, στο Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου, στο Ελληνικό Κέντρο Ευρωπαϊκών Μελετών και στο Νορβηγικό Ινστιτούτο Αθηνών. Το 2021, η Ελληνική Εταιρεία Πολιτικής Επιστήμης απένειμε Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπου Σχεδιασμού και Υποδειγματικής Γραφής στο έργο του Πολιτειολογία των ενώσεων (Ι. Σιδέρης, 2020). Στις 30 Ιανουαρίου 2022, Ημέρα των Τριών Ιεραρχών, χειροθετήθηκε Άρχων Ρεφερενδάριος της Μ.τ.Χ.Ε. από την Α.Θ. Παναγιότητα τον Οικουμενικό Πατριάρχη κκ. Βαρθολομαίο στον Ι.Π.Ν. Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι. Τoν Μάιο και τον Απρίλιο του ίδιου έτους, του απονεμήθηκαν, αντιστοίχως, το Μετάλλιο του Δήμου Ύδρας για τα 200 Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση και το Μετάλλιο Τιμής του Δήμου Ναυπλιέων για τα 200 Χρόνια από την Απελευθέρωση του Ναυπλίου. Τον Φεβρουάριο του 2023, παρασημοφορήθηκε με το Μετάλλιο Εξαίρετης Προσφοράς της Κυπριακής Δημοκρατίας.