Συμμετοχή του ΕΚΠΑ στο 3ο Διεθνές Ετήσιο Συμπόσιο του Πανεπιστημίου του Γέιλ για το Ελαιόλαδο και την Υγεία

Ο Καθηγητής Αναλυτικής Χημείας Νικόλαος Σ. Θωμαΐδης, προσκεκλημένος του Πανεπιστημίου του Γέιλ, της Σχολή Δημόσιας Υγείας, και μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής-Επιστημονικής Επιτροπής του Συμποσίου, συμμετείχε στο 3ο Διεθνές Ετήσιο Συμπόσιο για το Ελαιόλαδο και την Υγεία του Πανεπιστημίου του Γέιλ.

Το Συμπόσιο διεξήχθη στην πόλη της Χαέν, της Περιφέρειας της Ανδαλουσία στην Ισπανία μεταξύ 9-12 Δεκεμβρίου 2021, όπου συμμετείχαν ακαδημαϊκοί φορείς, οργανισμοί και παραγωγικοί φορείς. Το Συμπόσιο συνδιοργανώθηκε με την υποστήριξη του Πανεπιστημίου της Χαέν (University of Jaӗn).

Οι ομιλητές του Συμποσίου πραγματεύτηκαν θέματα που άπτονται της χημείας, της βιοδραστηριότητας και της οργανοληπτικής ανάλυσης του ελαιολάδου, και σχέση της υγείας με την κατανάλωση ελαιολάδου και της Μεσογειακής διατροφής, όπως και τις νέες εξελίξεις σχετικά με τη φυτοπροστασία, την τεχνολογία ελαιοποίησης και την αειφορία του ελαιοκομικού τομέα. Αναπτύχθηκαν επίσης θέματα που αφορούσαν τη γαστρονομία και τον πολιτισμό, την οικονομία και τις πολιτικές ανάπτυξης του ελαιοκομικού τομέα, καθώς και την εφαρμογή της κυκλικής οικονομίας και της βιοοικονομίας στο πλαίσιο της εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Στρατηγικής «Από το Χωράφι στο Ράφι» και της «Πράσινης Συμφωνίας».

Untitled

Στο περιθώριο των εργασιών του Συμποσίου, ο κύριος Θωμαΐδης είχε σύντομη συνάντηση με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου της Χαέν, Prof. Juan Gomez Ortega και την εκπρόσωπο της Περιφέρειας της Χαέν, κ. Catalina Madueno Magdaleno για θέματα έρευνας και καινοτομίας στον αγροδιατροφικό τομέα, καθώς τους Καθηγητές της Σχολής Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου του Yale, Βασίλη Βασιλείου, Eric Velazquez και Τάσσο Κυριακίδη για την ανάπτυξη των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δραστηριοτήτων που περιγράφονται στο Μνημόνιο Συναντίληψης μεταξύ Yale Univ. – ΕΚΠΑ.