Επανεξελέγη ομόφωνα Αντιπρόεδρος της Académie Européenne Interdisciplinaire des Sciences ο Επίτιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ κ. Γιάννης Μεταξάς

aidmetaxas

Στις 3 Απριλίου επανεξελέγη ομόφωνα Αντιπρόεδρος της Académie Européenne Interdisciplinaire des Sciences στο Παρίσι ο Επίτιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ κ. Γιάννης Μεταξάς. Η πρόταση έγινε από τον Πρόεδρο της Ακαδημίας στο τέλος του μεγάλου συνεδρίου για τα πυρηνικά απόβλητα, στο οποίο ανακοινώθηκε ότι, παράλληλα, διοργανώνεται και στο ΕΚΠΑ συνέδριο για την κλιματική αλλαγή, και με ευρεία συμμετοχή νέων επιστημόνων.

Οι Πρυτανικές Αρχές απευθύνουν θερμά συγχαρητήρια στον Επίτιμο Καθηγητή κ. Γιάννη Μεταξά για την εκλογή του και για την εκπροσώπηση του Πανεπιστημίου μας σε αυτό το διεθνές συνέδριο στο Παρίσι.Ο κ. Μεταξάς σπούδασε Νομικά και Πολιτικές Επιστήμες. Έχει ανακηρυχθεί Διδάκτορας Πολιτικών Επιστημών (άριστα), Διδάκτορας Πολιτικής Επιστήμης (Doctorat d’ Etat Mention: “tres bien et eloges”). Δίδαξε στα Πανεπιστήμια Aix-en-Provence II, Aix-Marseille ΙΙΙ, Βουδαπέστης, Στρασβούργου και στο Ινστιτούτο Πολιτικών Επιστημών της Προβηγκίας.

Το 1982 εισηγήθηκε την ίδρυση χωριστού τμήματος Πολιτικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και εξελέγη πρώτος Πρόεδρος του νέου τμήματος το 1982 (επανεξελέγη το 1984).

Υπήρξε εκπρόσωπος του Συμβουλίου της Ευρώπης στις Μόνιμες Συνδιασκέψεις στη Σιένα και στο Παρίσι και Διευθυντής του “Ευρωπαϊκού Λεξικού Πολιτικής Επικοινωνίας” και της σειράς “Βιβλιοθήκη Πολιτικής Επικοινωνίας” των εκδόσεων Αντ. Ν. Σάκκουλας.

Έχει διατελέσει Διευθυντής του Εργαστηρίου Πολιτικής Επικοινωνίας του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρόεδρος του Δ.Σ. της Ε.Ρ.Τ., της Ελληνικής Εταιρείας Πολιτικής Επιστήμης (δύο φορές) και Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Πληροφόρησης της UNESCO.

Για την εργασία του στην “ανάλυση συστημάτων” τιμήθηκε με το Βραβείο της Νομικής Σχολής του Aix-en-Provence και με το Χρυσό Μετάλλιο της Πόλεως της Προβηγκίας.

Ο κ. Μεταξάς είναι, μεταξύ άλλων, Επίτιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ (2022), Επίτιμος Καθηγητής και Επίτιμος Διδάκτορας του Πανεπιστημίου της Βουδαπέστης (2016), Επίτιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (2012) και Επίτιμος Διδάκτορας του Πανεπιστήμιου της Κρήτης (2010).