Επίσκεψη αντιπροσωπείας από το Harbin Institute of Technology της Κίνας πραγματοποιήθηκε στο ΕΚΠΑ. Η κινεζική αντιπροσωπεία αποτελείτο από τους Liang ZHEN (Harbin Institute of Technology, Vice President), Jian XIONG (Office of Global Affairs, Director), Hang ZHAO (Shenzhen International School of Design,Vice Dean), Xue LI (Faculty of Social Science, Director), Chunyu DU (School of Chemistry and Chemical Engineering, Vice Dean), Lu LI (Office of Global Affairs, Program Coordinator). Την αντιπροσωπεία καλωσόρισε η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, ο Καθηγητής κ. Γεώργιος Βουγιουκαλάκης (Τμήμα Χημείας) και η Προϊσταμένη του Τμήματος Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων, κ. Φωτεινή Φρύδα.

Η Αντιπρύτανις κ. Παπαϊωάννου αναφέρθηκε, μεταξύ άλλων, στην ιστορία του ΕΚΠΑ, στα προγράμματα σπουδών του, προπτυχιακά και μεταπτυχιακά, καθώς και στα αγγλόφωνα, όπως επίσης και στις διμερείς συμφωνίες συνεργασίας του ΕΚΠΑ γενικότερα, αλλά και ειδικότερα με την Κίνα και με κινέζικα πανεπιστήμια. Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών αποδίδει ιδιαίτερη σημασία στις διεθνείς συμφωνίες συνεργασίας και στην εξωστρέφεια.

Έναυσμα για τη σύμπραξη των δύο Ιδρυμάτων αποτέλεσε η συνεργασία μεταξύ των ερευνητικών ομάδων του Αναπλ. Καθηγητή Γεωργίου Βουγιουκαλάκη, από το Τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ (http://users.uoa.gr/~vougiouk/), και του Αναπλ. Καθηγητή Tengling Ye, από τη Σχολή Χημείας και Χημικής Μηχανικής του Harbin Institute of Technology, στο πεδίο των ηλιακών κελιών 3ης γενιάς και των «έξυπνων» αισθητήρων που στηρίζονται σε φωταυγή υλικά. Στο πλαίσιο της εν λόγω συνεργασίας, η ερευνητική ομάδα του Γ. Βουγιουκαλάκη σχεδιάζει και συνθέτει τα οργανικά μόρια και προηγμένα υλικά που απαιτούνται για τις ηλεκτρονικές αυτές συσκευές, ενώ η ομάδα του T. Ye κατασκευάζει τις συσκευές.

chinese visit 1 1
chinese visit 2