Επίσκεψη ομάδας εκπροσώπων της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο ιρακινό Κουρδιστάν

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η πενθήμερη (24-30.11.2022) επίσημη επίσκεψη ολιγομελούς ομάδας εκπροσώπων της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο ιρακινό Κουρδιστάν, κατόπιν ευγενικής πρόσκλησης του εκεί Γενικού Προξένου της Ελλάδος εξοχωτάτου δρ. Σταύρου Κυρίμη. Επικεφαλής της ομάδας, ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιάκης, συνοδευόμενος από τους αναπλ. Καθηγητές Κωνσταντίνο Κοπανιά (Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΦΛΣ ΕΚΠΑ) και Ευάγγελο Πρωτοπαπαδάκη (Τμήμα Φιλοσοφίας ΦΛΣ ΕΚΠΑ) και τον αφυπηρετήσαντα Καθηγητή Παύλο Κάβουρα (Τμήμα Μουσικών Σπουδών ΦΛΣ ΕΚΠΑ).

Η επίσημη αντιπροσωπεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συναντήθηκε –με σχετική μέριμνα και μεθοδική οργάνωση του Γενικού Προξενείου της Ελλάδος στο Ερμπίλ– με πολιτικούς, πολιτειακούς, θρησκευτικούς και ακαδημαϊκούς φορείς της Περιφέρειας του ιρακινού Κουρδιστάν (KRI). Συγκεκριμένα:

• με τον επικεφαλής της υπηρεσίας Εξωτερικών Υποθέσεων (Head DFR), Υπουργό Safeen Dizayee
  • με τον Υπουργό Dr. Aram Muhammed Qader και τον αναπλ. Υπουργό Abdulfattah Abdulrazaq Mahmood της Ανώτατης Εκπαίδευσης και Επιστημονικής Έρευνας
  • με τον Σύμβουλο του Προέδρου Περιφέρειας Κουρδιστάν για θέματα Γεζίντι Hussein Kassim Hasoon και τον αναπλ. Υπουργό Γεωργίας και Υδάτινων Πόρων Kareem Sulaiman, μελών αμφοτέρων του Πνευματικού Συμβουλίου των Γεζίντι και στενών συνεργατών του Μίρ Hazim Tahsin Said Beg
  • με τον Κυβερνήτη του Ερμπίλ Omed Knoshnaw και τον επικεφαλής της  High Commission  for  Erbil  Citadel  Revitalization (HCECR) Nihad Qoja
  • με τον Δήμαρχο της πόλης της Σουλεϊμανίας Awat Muhammad
  • με τον επικεφαλής της αρχαιολογικής υπηρεσίας Περιφέρειας Κουρδιστάν Dr. Kaifi Mustafa Ali
  • με   τον Χαλδαίο Αρχιεπίσκοπο του Ερμπίλ Bashar Matti Warda
  • με τον Ασσύριο Πατριάρχη Mar Awar III (122nd Catholic Patriarch of the Holy Apostolic Church of the East), σε σύσκεψη με τηλεδιάσκεψη
  • με τους επικεφαλής των Πανεπιστημίων: American University of Iraq in Suleimani (AUIS), Πανεπιστήμιο της Σουλεϊμανίας και Πανεπιστήμιο του Κουρδιστάν (UKH).

Επιπλέον, παραχωρήθηκαν συνεντεύξεις σε τοπικά ΜΜΕ: τηλεοπτική συνέντευξη στο κανάλι KurdSat της Σουλεϊμανίας [: https://youtu.be/2eUxLgjBaqA] και ραδιοφωνική συνέντευξη (με διαδικτυακή τηλεοπτική μετάδοση) στο κανάλι Rudaw του Ερμπίλ. Οι εκπρόσωποι της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών επισκέφθηκαν επίσης το National Museum of Amna Suraka, την ESTA Gallery στη Σουλεϊμανία και το Αρχαιολογικό Μουσείο του Ερμπίλ, ενώ είχαν και μιαν ενδιαφέρουσα ιδιωτική συνάντηση με τον τ. Πρόεδρο του Ιράκ Barham Salih.

Η εν λόγω επίσημη επίσκεψη εκπροσώπων της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανέδειξε, μεταξύ άλλων, τη μεγάλη εκτίμηση που χαίρει η Ελλάδα στο ιρακινό Κουρδιστάν, το εκτεταμένο εύρος δυνατοτήτων ακαδημαϊκών συνεργασιών και το εύφορο έδαφος για μεταφορά τεχνογνωσίας. Ανάμεσα στα σημαντικότερα αποτελέσματα αυτής της επίσκεψης αναφέρονται, συγκεκριμένα, τα ακόλουθα:

• ενθάρρυνση για διεύρυνση της συνεργασίας στον τομέα της αρχαιολογίας, καθώς το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ πραγματοποιεί από το 2011 ανασκαφή στις αρχαιολογικές θέσεις Tell Nader και Tell Baqrta της KRI, με υπεύθυνο τον αναπλ. Καθηγητή Κωνσταντίνο Κοπανιά
  • έκκληση της ηγεσίας του Υπουργείου Ανώτατης Εκπαίδευσης και Επιστημονικής Έρευνας, διά του Υπουργού Dr. Aram Muhammed Qader και του αν. Υπουργού Abdulfattah Abdulrazaq Mahmood, στη ΦΛΣ του ΕΚΠΑ, να συμμετάσχει με αρμόδιους εκπροσώπους της σε ειδική επιτροπή που θα συγκροτηθεί, προκειμένου να εισηγηθεί την αναμόρφωση των παιδαγωγικών προγραμμάτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, στο πλαίσιο ετοιμαζόμενης εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης στην Περιφέρεια του Κουρδιστάν
  • επιβεβαίωση της  ενεργού συμμετοχής της ΦΛΣ του ΕΚΠΑ σε θέματα διάσωσης της πολιτιστικής κληρονομιάς και της καταγραφής της τοπικής παράδοσης των επιμέρους εθνοτικών και θρησκευτικών κοινοτήτων, με έμφαση στις κοινότητες των Γεζίντι και των Σούφι
  • εκδήλωση ενδιαφέροντος εκ μέρους τοπικών θρησκευτικών κοινοτήτων, μέσω των επικεφαλής των Εκκλησιών των Χαλδαίων και των Ασσυρίων, για συνεργασία προς καταγραφή και αξιοποίηση της ιδιαίτερης μουσικής παράδοσής τους
  • προώθηση ακαδημαϊκών επιμορφωτικών δράσεων, σχεδιασμένων από τη ΦΛΣ του ΕΚΠΑ, όπως, για παράδειγμα θερινών πολυθεματικών μαθημάτων για Κούρδους φοιτητές, δημιουργία τρίμηνου ταχύρρυθμου επιμορφωτικού προγράμματος (αίφνης, στη γνωστική περιοχή της εφαρμοσμένης Ηθικής) για ανώτερους δημοσίους υπαλλήλους της Περιφέρειας του Κουρδιστάν (KRI) ή ακόμη και οργάνωση κοινού (μεταξύ ΕΚΠΑ-AUIS-UKH) σχετικού προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών
  • καταγραφή της πρόθεσης των ηγετών των πόλεων Ερμπίλ και Σουλεϊμανίας για παραχώρηση παραδοσιακών κτηρίων στο Γενικό Προξενείο, όπου εκτός των άλλων θα φιλοξενούνται ακαδημαϊκές και πολιτιστικές δραστηριότητες οργανωμένες από τη ΦΛΣ του ΕΚΠΑ.

Η Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ, εκτός από την αδιάλειπτη παρουσία της στο ιρακινό Κουρδιστάν από το 2010, μέσω αρχαιολογικών ανασκαφών, υποδέχτηκε το καλοκαίρι του 2022, σε  θερινό σεμινάριο, Κούρδους φοιτητές, ενώ, κατόπιν προτροπής του Γενικού Προξενείου της Ελλάδος στο Ερμπίλ, έχει ήδη δεχθεί δύο δημοσίους υπαλλήλους της αρχαιολογικής υπηρεσίας του ιρακινού Κουρδιστάν (KRI) σε αγγλόφωνο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών της. Επίσης, το ΕΚΠΑ υποστηρίζει τις πρωτοβουλίες του Γενικού Προξενείου της Ελλάδος στο Ερμπίλ για τη δημιουργία ακαδημαϊκών γεφυρών με το ιρακινό Κουρδιστάν (KRI) και έχει ήδη  ανταποκριθεί θετικά σε πρόσκλησή του για υποτροφίες σε προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές δημοσίων υπαλλήλων της Περιφέρειας του Κουρδιστάν (KRI) κατά το προσεχές έτος.