Επίσκεψη Αντιπροσωπείας του ΕΚΠΑ στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Κατερίνα Σακελλαροπούλου

Την Τρίτη 4 Ιανουαρίου 2022, Αντιπροσωπεία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) αποτελούμενη από τον Πρύτανη, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο, τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθηγητή κ. Εμμανουήλ Πικουλή, τον Πρόεδρο του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, καθηγητή κ. Μιχάλη Τσινισιζέλη, τον Πρόεδρο του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, καθηγητή κ. Ευθύμιο Λέκκα, τον καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης κ. Αντώνιο Μακρυδημήτρη και τον Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής κ. Κωνσταντίνο Καρτάλη, επισκέφτηκε την Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Κατερίνα Σακελλαροπούλου με σκοπό να της επιδώσει την ομόφωνη απόφαση της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ που την ανακηρύσσει επίτιμη διδάκτορα του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της συνάντησης η κυρία Πρόεδρος ενημερώθηκε για τις δράσεις του ΕΚΠΑ στον τομέα της κλιματικής κρίσης (Προσαρμογή-Μετριασμός, Διαχείριση Φυσικών Καταστροφών και Παγκόσμια Υγεία-Ιατρική των Καταστροφών) καθώς και για την πρωτοβουλία του ΕΚΠΑ να διοργανώσει σχετικό Συνέδριο για το θέμα αυτό την άνοιξη του 2022, το οποίο η κυρία Πρόεδρος απεδέχθη να τεθεί υπό την αιγίδα της.

Τέλος, η κυρία Πρόεδρος ενημερώθηκε για τη σημαντική συμβολή των Σχολών και των Τμημάτων του ΕΚΠΑ στην αντιμετώπιση της πανδημίας.