του Δημήτριου Μόσχου, Προέδρο της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023 επισκέφθηκαν τη Θεολογική Σχολή ΕΚΠΑ οι καθηγητές You Bin, Professor of Biblical Studies and Intercultural Theology στο Τμήμα Φιλοσοφίας και Θρησκευτικών Σπουδών (Faculty of Philosophy and Religious Studies) του Minzu University of China που βρίσκεται στο Πεκίνο καθώς και της επίκουρης καθηγήτριας Ταοϊσμού και Κινεζικού πολιτισμού (Daoism and Chinese Culture) Jiao Yuqin, στο Τμήμα Κινεζικών Εθνικών Γλωσσών και Φιλολογιών (Faculty of Chinese Ethnic Languages and Literatures) στο ίδιο Πανεπιστήμιο που βρίσκονται στην Αθήνα με υποτροφία (με συστατικές από το Τμήμα μας). Στη συνάντηση που έγινε στην Αίθουσα Ομοτίμων του κτηρίου της Θεολογικής Σχολής, συμμετείχαν ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας Δημήτριος Μόσχος (διοργανωτής) και ο Αναπληρωτής Καθηγητής Δογματικής Σταύρος Γιαγκάζογλου με τον εκ Κίνας υποψήφιο Διδάκτορά του Μαρτίνο Ziran Guo καθώς και τα μέλη ΕΔΙΠ του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας Δρ. Ευαγγελία Βουλγαράκη (γνωστικό αντικείμενο Ιεραποστολική) και Δρ. Απόστολο Μιχαηλίδη (Ινδουϊσμός και Ανατολικά Θρησκεύματα).

IMG 4323 2

Στη συζήτηση που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι εξέθεσαν το έργο αλλά και τις προκλήσεις της πανεπιστημιακής έρευνας των θρησκειών σ’ ένα κοσμικό κράτος όπως η Κίνα, τη σημασία του Πανεπιστημίου Minzou ως φυτωρίου κρατικών στελεχών που εκπαιδεύονται για το ρόλο της θρησκείας στο έργο τους, ενώ εντυπωσίασαν και με τα ενδιαφέροντα αλλά και την ενημέρωσή τους σχετικά με την Ορθόδοξη θεολογία (και ειδικά την πνευματικότητα) και την πατερική σκέψη που τις θεωρούν γέφυρες προς την κινεζική παράδοση και θρησκευτικότητα. Κατόπιν ξεναγήθηκαν στο κτήριο της Σχολής. Μαζί με τον παρευρεθέντα Κοσμήτορα κ. Καραγιάννη εξετάσθηκαν δυνατότητες περαιτέρω συνεργασίας καθώς σε επίπεδο συνεργασίας το ΕΚΠΑ έχει ήδη υπογράψει Μνημόνιο Κατανόησης με το Πανεπιστήμιο Minzu και ήδη προσβλέπουμε και σε συνεργασία σε επίπεδο πανεπιστημιακών Σχολών και Τμημάτων, ενώ προσκλήθηκαν και φοιτητές να σπουδάσουν στο εκεί Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών που διδάσκεται εξ ολοκλήρου στην Αγγλική.