Η Πρέσβης της Χιλής κ. Ximena Carolina Ares Mora, συνοδευόμενη από τον Μορφωτικό Ακόλουθο της Πρεσβείας κ. Manuel Lara, επισκέφθηκε την Τρίτη, 13/4/2022, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η κ. Πρέσβης είχε συνάντηση με τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο, τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητής Α. Χαλδαιάκη, τον Πρόεδρο του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, καθηγητή Δ. Δρόσο, την πρώην Πρόεδρο του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγήτρια Ε. Πανδή-Παυλάκη, τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Β. Κρητικού, Α. Αλεξοπούλου, Μ. Τσώκου, Σ. Λούγο-Μιρόν, Σ. Μαυρίδη και Ε. Παρασκευά, καθώς και υπηρεσιακούς παράγοντες του Ε.Κ.Π.Α.

img 02 chile

Ο Πρύτανης είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει συνοπτικά τις δραστηριότητες και τα προγράμματα του Ε.Κ.Π.Α., ενώ ο Πρόεδρος και τα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας παρουσίασαν το έργο και τις δραστηριότητες του Τμήματος
Η Πρέσβης της Χιλής κ. Ximena Carolina Ares Mora αναφέρθηκε στους δεσμούς που ενώνουν τις 2 χώρες, καθώς και στις ενέργειες της Χιλής για περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεων με την Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα για την ενίσχυση της συνεργασίας και με Πανεπιστήμια σε κοινούς τομείς ενδιαφέροντος των δύο πλευρών.

img 01 chile

Το Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. αποτελεί ένα από τα νεότερα τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου μας, καθώς ιδρύθηκε το 2009, ως μετεξέλιξη του Τμήματος Ιταλικής και Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας. Για τη διοργάνωση των πολλών διεθνών επιστημονικών Συνεδρίων, Ημερίδων και Συμποσίων που έχει πραγματοποιήσει έχει συνεργαστεί και συνεργάζεται με το σύνολο των Πρεσβειών των Ισπανόφωνων χωρών της Λατινικής Αμερικής, της Ισπανίας, της Πορτογαλίας και το Ινστιτούτο Θερβάντες, καθώς και με μεγάλο αριθμό αναγνωρισμένων Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων της Ευρώπης και της Αμερικής αποτελώντας, με αυτό τον τρόπο, κέντρο μελέτης αλλά και διάδοσης του πολιτισμού, της λογοτεχνίας και των γλωσσών της Ιβηρικής Χερσονήσου και της Ισπανόφωνης Λατινικής Αμερικής.

img 03 chile