Επίσκεψη του Προέδρου της Οδοντιατρικής στις Σχολές Harvard School of Dental Medicine και Tufts University School of Dental Medicine

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Οδοντιατρικής ΕΚΠΑ Καθηγητής Νικόλαος Γ. Νικητάκης πραγματοποίησε τη Δευτέρα 1 Μάϊου και την Τρίτη 2 Μάϊου επίσημη επίσκεψη στις φημισμένες Οδοντιατρικές Σχολές της Βοστώνης, Harvard School of Dental Medicine και Tufts University School of Dental Medicine, συνοδευόμενος από την Επίκουρη Καθηγήτρια Στοματολογίας ΕΚΠΑ Μαρία Γεωργάκη. Συγκεκριμένα, συναντήθηκε με τους Προέδρους των αντιστοίχων Σχολών, Dean William Giannobile και Dean Nadeem Karimbux, και συζήτησε μαζί τους τις δυνατότητες συνεργασίας του ΕΚΠΑ με το Harvard και το Tufts σε εκπαιδευτικό και ερευνητικό επίπεδο.

Είναι αξιοσημείωτο ότι και στα δύο αυτά Πανεπιστήμια έχουν σπουδάσει ή και διδάξει πληθώρα καταξιωμένων Ελλήνων οδοντιάτρων. Ειδικότερα στο Tufts, ο Καθ. Νικητάκης είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με διακεκριμένους Έλληνες Καθηγητές, όπως την Dr. Athena S. Papas, Distinguished Professor of Diagnostic Sciences και την Dr. Meletia Laskou, Associate Professor and Postdoctoral Program Director in Pediatric Dentistry.

Οι πρωτοβουλίες αυτές εντάσσονται στη γενικότερη στρατηγική ανάπτυξης διεθνών συνεργασιών τόσο του Τμήματος Οδοντιατρικής όσο και ευρύτερα του ΕΚΠΑ και συνάδουν με τη φιλοσοφία εξωστρέφειας και ανάδειξης του υψηλού επιστημονικού δυναμικού του Ιδρύματός μας.