Βράβευση Φοιτητών της Ερευνητικής Ομάδας NuSTRAP του Ε.Κ.Π.Α. σε Διεθνές Συνέδριο Εφαρμοσμένης Πυρηνικής Φυσικής

Η ερευνητική ομάδα NuSTRAP (Nuclear Structure, Reactions and Applications) με χαρά ανακοινώνει τη σημαντική διάκριση τεσσάρων φοιτητών-μελών της στο Applied Nuclear Physics Conference (ANP2024), ένα από τα κορυφαία συνέδρια της European Physical Society – Nuclear Physics Division, που έλαβε χώρα στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, από τις 23 έως τις 27 Σεπτεμβρίου 2024.

Ο μεταπτυχιακός φοιτητής (ΜΦ) της ερευνητικής ομάδας, Φοίβος-Παναγιώτης Γελάτσορας και οι προπτυχιακοί φοιτητές (ΠΦ) Θωμάς Ζαφείρης, Διονύσης Μουζής και Ηλιάννα Πετροπούλου – Κυνηγοπούλου, σε συνεργασία με το συνεργάτη Δρα Παύλο Κρασσάκη, διακρίθηκαν για την εργασία τους σε επιστημονική αφίσα με τίτλο “Soil Radioactivity Comparison in three Different Regions of Greece”. Η πολύπλευρη έρευνά τους που εστιάζει στη σύγκριση της ραδιενέργειας του εδάφους σε τρεις διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας, τράβηξε το ενδιαφέρον της επιστημονικής επιτροπής του συνεδρίου, χάρη στην καινοτόμο προσέγγιση και την εξαιρετική ποιότητα των αποτελεσμάτων της. Το βραβείο δόθηκε από την Πρόεδρο της EPS-NPD, καθ. Alessandra Fantoni σε ειδική τελετή κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου.

1
Η προπτυχιακή φοιτήτρια Ηλιάννα Πετροπούλου Κυνηγοπούλου παραλαμβάνει το βραβείο της EPS-NPD ως εκπρόσωπος της ερευνητικής ομάδας NuSTRAP από τα χέρια της Καθ. Alessandra Fantoni και του Dr Robert Stoner (ACF)
2
Δύο φοιτητές της ομάδας που βραβεύθηκε από την EPS-NPD, Θωμάς Ζαφείρης (αριστερά) και Φοίβος-Παναγιώτης Γελάτσορας (δεξιά) με τον Αναπλ. Καθ. Θεόδωρο Μερτζιμέκη (δεξιά).

Η βράβευση αυτή αποτελεί απόδειξη του υψηλού επιπέδου κατάρτισης των φοιτητών του τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ, της ερευνητικής συνέπειας που καλλιεργείται στην ερευνητική ομάδα και τη διαχρονική εξωστρέφεια που την διέπει, υπό τη συνεχή καθοδήγηση του Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Θεόδωρου Μερτζιμέκη. Οι φοιτητές, με προσωπική αφοσίωση και συλλογική συνεργασία, ανέδειξαν τη σημασία της ομαδικής προσπάθειας στην επιστημονική έρευνα, κατακτώντας μια διάκριση που ενισχύει περαιτέρω την παρουσία του ΕΚΠΑ στη διεθνή επιστημονική κοινότητα, με έμφαση στο αντικείμενο της πυρηνικής φυσικής και των εφαρμογών της.

3
Τα μέλη της ερευνητικής ομάδας NuSTRAP στο διεθνές Συνέδριο ANP2024. Από αριστερά: Θωμάς Ζαφείρης (ΠΦ), Γεώργιος Σιλτζόβαλης (ΥΦ) Φοίβος-Παναγιώτης Γελάτσορας (ΜΦ), Ηλιάννα Πετροπούλου Κυνηγοπούλου (ΠΦ), Θεόδωρος Μερτζιμέκης (Αναπλ. Καθ.) και Αναστάσιος Κανελλακόπουλος (HEPIA Geneva & NuSTRAP alumnus)

Ανακοίνωση του βραβείου:                     https://hnps.eu/ANP2024/#ANP_prize
Πληροφορίες για την ερευνητική ομάδα: https://radium.phys.uoa.gr/nustrap