Διοργανώνεται στο πλαίσιο των δράσεων των Ανοιχτών Εργαστηρίων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, υβριδικό σεμινάριο με θεματική: “CIVIS transnational initiative: How can universities support migrants and refugee communities”?, που είναι ανοιχτό για τους Kαθηγητές αλλά και τους φοιτητές από τα Πανεπιστήμια-μέλη της κοινοπραξίας. H εν λόγω εκδήλωση θα λάβει χώρα την Τετάρτη 13 Ιουλίου 2022, και ώρες 12-14:30 μ.μ. (ώρα Ελλάδος).

Αναλυτικότερα, η Ομάδα των Ανοιχτών Εργαστηρίων της κοινοπραξίας του CIVIS θα παρουσιάσει μια σειρά πρωτοβουλιών που πραγματοποιήθηκαν τους τελευταίους 6 μήνες σε ολόκληρη τη συμμαχία. Μαζί, τα 10 μέλη-Παν/μια του CIVIS διερεύνησαν επιλογές, καλές πρακτικές και τοπικές δράσεις, που μπορούν να εφαρμόσουν τα Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης για να υποστηρίξουν τις κοινότητες των μεταναστών και των προσφύγων σε όλη την Ευρώπη.

Τίτλος: “CIVIS transnational initiative: How can universities support migrants and refugee communities”?
Ποιους αφορά:
Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ, Υποψήφιους Διδάκτορες, μεταπτυχιακούς και προπτυχιακούς φοιτητές
Πότε:
13 Ιουλίου 2022 και ώρες 10.30- π.μ.-14:45 μ.μ. (Ώρα Ελλάδος)
Που:
ΖΟΟΜ Online (ο σύνδεσμος θα σταλεί σε όσους έχουν εγγραφεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα δηλώσουν)
Δήλωση Συμμετοχής: στη φόρμα
https://www.eventbrite.co.uk/e/civis-open-labs-open-session-transnational-initiative-tickets-374315928017 (12 Ιουλίου)
Γλώσσα Σεμιναρίου: Αγγλικά
Format:
υβριδικό, διαδραστικό, διαδικτυακόσεμινάριο

Για περαιτέρω πληροφόρηση και τυχόν ερωτήσεις και απορίες, απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση των διοργανωτών: civis@glasgow.ac.uk