Υποδοχή 50 σπουδαστών στο «Πρόγραμμα Ταχύρρυθμης Κατάρτισης στο Επάγγελμα του Ξεναγού» από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ

Την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023, στη 1 μ.μ. το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ υποδέχθηκε τους 50 σπουδαστές στο «Πρόγραμμα Ταχύρρυθμης Κατάρτισης στο Επάγγελμα του Ξεναγού» που θα πραγματοποιηθεί στην Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ από τις 18/12/23 έως τις 23/2/2024, κατόπιν σχετικής προκήρυξης του Υπουργείου Τουρισμού.

Οι σπουδαστές που θα ολοκληρώσουν με επιτυχία το δίμηνο πρόγραμμα κατάρτισης θα λάβουν από το Υπουργείο Τουρισμού άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος του ξεναγού. Το πρόγραμμα απευθύνεται αποκλειστικά σε απόφοιτους Τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας και σκοπός του είναι να συμβάλει στην ποιοτική αναβάθμιση του ελληνικού τουριστικού προϊόντος, με άρτια καταρτισμένους επιστήμονες στο πεδίο της ξεναγικής τέχνης.

Στην υποδοχή των σπουδαστών παρέστησαν η Υφυπουργός Τουρισμού Έλενα Ράπτη, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητής Δημήτριος Δρόσος, η Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Καθηγήτρια Αικατερίνη Νικολάου, το μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής του Προγράμματος καθηγήτρια Μάρλεν Μούλιου, η Προϊσταμένη και η αναπλ. Προϊσταμένη της Διεύθυνση Τουριστικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης του Υπουργείου Τουρισμού, κυρίες Ελένη Νικολάου και Πολυξένη Παπαφράγκου, καθώς επίσης οι εκπαιδευτές και οι σπουδαστές του προγράμματος.

20231218 130523
img1 2