Οι γυναίκες ιατροί και η σταδιοδρομία τους: Αθήνα-1900–1950: Συμβολή στην κατανόηση της ιστορίας των γυναικών

Το άρθρο με τίτλο “Women Physicians and Their Careers: Athens—1900–1950: A Contribution to Understanding Women’s History” της Ιστορικού, Καθηγήτριας του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ, Ευγενίας Μπουρνόβα και της Ιστορικού – Ερευνήτριας, Μυρτώς Δημητροπούλου δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Genealogy ως μέρος του Ειδικού Τεύχους “Η Βαλκανική Οικογένεια στον 20ο αιώνα” και είναι διαθέσιμο στο διαδίκτυο:

Ιστοχώρος: https://www.mdpi.com/2313-5778/7/1/7

PDF Version: https://www.mdpi.com/2313-5778/7/1/7/pdf

Στο άρθρο αυτό συμπλέκονται οι κλάδοι της ιστορίας της οικογένειας με την ιστορία των γυναικών και του φύλου καθώς και με την ιστορία της εκπαίδευσης των γυναικών. Η μελέτη βασίζεται σε ένα ευρύ φάσμα αρχείων και στοχεύει στην ανάδειξη της στάσης της κοινωνίας και των οικογενειών απέναντι στις γυναίκες που επιδίωξαν να ακολουθήσουν πανεπιστημιακές σπουδές στο πρώτο μισό του 20ού αιώνα. Το θέμα της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης των γυναικών σχετίζεται άμεσα με την ανάδυση του φεμινιστικού κινήματος στην Ελλάδα. Η έντονη προτίμηση των φοιτητριών για τις «θετικές» επιστήμες εκείνη την εποχή, και ιδίως την ιατρική, ερμηνεύτηκε από τους σύγχρονους μελετητές ως επιλογή που αντανακλά τη φύση των γυναικών. Η πορεία ζωής τριών «ηρωίδων», από την αρχική τους επιθυμία για περαιτέρω σπουδές έως τη συμμετοχή τους στην κοινωνική και πολιτιστική ζωή της πρωτεύουσας της Ελλάδας, φανερώνει το ρόλο που διαδραμάτισε το οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον στις επιλογές και την εξέλιξή τους. Το παρόν άρθρο αποτελεί συμβολή στην τρέχουσα βιβλιογραφία για τις σπουδές φύλου, και, παρά τον περιορισμένο αριθμό περιπτώσεων που μελετώνται, η ανάδειξη της ιστορικής διαδρομής αυτών των γυναικών ευελπιστούμε ότι θα ενισχύσει την κατανόησή μας για τις επιστημονικές αναζητήσεις των γυναικών και τη θέση τους στις οικογένειες της αθηναϊκής ελίτ.