Συνάντηση εργασίας του Υφυπουργού Εξωτερικών, Ανδρέα Κατσανιώτη, με τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. Μ.-Α. Δημόπουλο

Ο Υφυπουργός Εξωτερικών, Ανδρέας Κατσανιώτης, υποδέχθηκε, στις 15/9, στο γραφείο του, τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο. Κατά τη συνάντηση, οι δύο πλευρές εξέτασαν τις δυνατότητες συνεργασίας στους τομείς δράσεις του Ε.Κ.Π.Α.

inline

Πιο συγκεκριμένα συζητήθηκε η δυνατότητα του Ε.Κ.Π.Α. να προσφέρει μέσω του Διδασκαλείου της Ελληνικής Γλώσσας μαθήματα διεθνώς, σε σημεία ενδιαφέροντος ανά την υφήλιο με την υποστήριξη του Υπουργείου Εξωτερικών ― και με το κύρος πάντα του Ε.Κ.Π.Α. Για το σκοπό θα υπάρξει προσεχώς στενότερη συνεργασία για την προετοιμασία σχετικού μνημονίου συνεργασίας. Επίσης, εξετάσθηκε η δυνατότητα χορήγησης υποτροφιών σπουδών (με κάλυψη φοίτησης-στέγασης-σίτισης) για αλλοδαπούς στα Ελληνικά Πανεπιστήμια.

H εξωστρέφεια και ο διεθνής προσανατολισμός του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποτελεί σημαντικό στρατηγικό στόχο των Πρυτανικών Αρχών. Η στρατηγική αυτή στοχεύει στην προώθηση του εκπαιδευτικού, ερευνητικού και κοινωνικού έργου του Πανεπιστημίου και την ανάδειξη της διεθνούς φυσιογνωμίας του.