Σειρά διαλέξεων στο Εργαστήρι Τομέα Κοινωνικής Θεωρίας και Κοινωνιολογίας | Χειμερινό εξάμηνο 2023-24

Ο Τομέας Κοινωνικής Θεωρίας και Κοινωνιολογίας του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει, κατά τη διάρκεια του χειμερινού εξαμήνου 2023-24, τη φετινή συνέχεια του εργαστηρίου του, που λειτούργησε για πρώτη φορά το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος και το οποίο φιλοδοξεί να αποκτήσει μόνιμο χαρακτήρα.

Το Εργαστήρι έχει τη μορφή σεμιναρίου στο οποίο τρέχουσα έρευνα μελών του Τομέα και εξωτερικών ερευνητών παρουσιάζεται σε ένα περιβάλλον φιλικής εποικοδομητικής κριτικής. Τα αντικείμενα καλύπτουν, όπως και ο Τομέας, ένα ευρύ φάσμα επιστημών του ανθρώπου και το Εργαστήρι επιδιώκει να είναι ανοικτό σε όλες τις κατευθύνσεις έρευνας.

Το Εργαστήρι πραγματοποιείται τις παρακάτω Τετάρτες (7-9 μ.μ.) στην Αίθουσα 3 του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, Αιόλου 42-44.

Πρόγραμμα διαλέξεων:

• 8 Nοεμβρίου 2023: Κλιματική κρίση στον 21ο αιώνα: ιστορία και ερμηνεία
    Ιάσωνας Ζαρίκος, ΕΚΠΑ
  • 29 Νοεμβρίου 2023: Παγκόσμια οικονομία: παγκοσμιοποίηση η ιμπεριαλισμός; Εναλλακτικές θεωρίες και πραγματικότητα
    Σταύρος Μαυρουδέας
    , Πάντειο Πανεπιστήμιο
  • 20 Δεκεμβρίου 2023: Κοινωνική τάξη και υποκειμενικότητα: μία ψυχοκοινωνική προσέγγιση
    Γιώργος Μπιθυμήτρης
    , ΕΚΚΕ
  • 10 Ιανουαρίου 2024: Η “προσέγγιση των ικανοτήτων” ως κανονιστικό ερευνητικό πρόγραμμα.
    Σπύρος Γάγγας
    , The American College of Greece
  • 31 Ιανουαρίου 2024: Κατανάλωση, μόδα και επιτάχυνση: Η εμπειρία της ανανέωσης στην υστερονεωτερική συνθήκη
    Δημήτρης Λάλλας