Την Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 18.00, με την ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Λογικής https://www.unesco.org/en/days/world-logic, διοργανώνεται στην Αίθουσα Α στο κτίριο διδασκαλίας του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας (ΙΦΕ) του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημιούπολη, Άνω Ιλίσια) μια σειρά από ομιλίες και παρεμβάσεις πάνω στο αντικείμενο της Λογικής. Πέρας προσέλευσης, ώρα 17.45.

Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο Αναπληρωτής Καθηγητής του ΙΦΕ Γιάννης Στεφάνου με θέμα “Μια θεωρία αλήθειας“.
Περίληψη ομιλίας:
The talk will be a short presentation of Y. Stephanou’s recent book A Theory of Truth. The book puts forward a formal theory of truth, in several versions, and tackles the paradoxes about truth by diverging from classical logic. One of those paradoxes, the liar, involving a sentence that denies its own truth, was already known in antiquity. The talk will show how the paradoxes, originally presented in natural language, can easily be reproduced in a formal setting, and will also pass some comments on two very influential approaches to truth, Tarski’s and Kripke’s. It will touch on the reasons for diverging from classical logic and adumbrate the basic features of the theory expounded in the book and its non-classical logical framework.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή σε όποιον/α ενδιαφέρεται για τη Λογική και τις εφαρμογές της. Ως Παγκόσμια Ημέρα Λογικής έχει οριστεί, μετά από απόφαση της UNESCO, η 14η Ιανουαρίου (στην Ελλάδα για τεχνικούς λόγους θα εορταστεί στις 15 Ιανουαρίου). Πρόκειται για τη μέρα θανάτου του Kurt Gödel και γέννησης του Alfred Tarski.

Οδηγίες για την Αίθουσα Α του Τμήματος ΙΦΕ: Είσοδος στην Πανεπιστημιούπολη από την κεντρική πύλη της Ούλωφ Πάλμε. Μετά από περίπου 300 μέτρα στροφή αριστερά στην οδό Αγγελικής Παναγιωτάτου. Μετά από 150 περίπου μέτρα, βρίσκεται στα αριστερά το κτίριο των αιθουσών διδασκαλίας του ΙΦΕ. Η Αίθουσα Α βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο στα Ιλίσια.
Εσωτερικό λεωφορείο 250, 7η στάση Πανεπιστημιούπολης προς έξοδο Ούλωφ Πάλμε ή 1η στάση από Ούλωφ Πάλμε
Συντεταγμένες χάρτη Google: 37.97164, 23.76442

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις