Υποδοχή Μεταπτυχιακών Φοιτητών Π.Μ.Σ. «Χρηματοοικονομική Τεχνολογία-FinTech»

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε, στον ιστορικό χώρο του παλιού Μικρού Χρηματιστηρίου επί της οδού Πεσμαζόγλου 1 στην Αθήνα, η εκδήλωση υποδοχής των φοιτητών του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Χρηματοοικονομική Τεχνολογία-FinTech, του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η εκδήλωση αυτή, που είχε ως στόχο να καλωσορίσει τους νέους φοιτητές και να τους ενθαρρύνει στην αρχή της ακαδημαϊκής τους πορείας, ξεκίνησε με ένα θερμό καλωσόρισμα από τον Διευθυντή του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών και Αντιπρύτανη Οικονομικών και Ανάπτυξης του ΕΚΠΑ Καθηγητή Χρηματοοικονομικής κ. Αριστείδη Σάμιτα, ο οποίος τόνισε τη σημασία της χρηματοοικονομικής τεχνολογίας στον σύγχρονο κόσμο και τις ευκαιρίες που προσφέρει το πρόγραμμα στους φοιτητές. Στην ομιλία του ο Διευθυντής ενθάρρυνε τους φοιτητές να αξιοποιήσουν στο έπακρο τις γνώσεις και τις εμπειρίες που θα αποκτήσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

0dKVeylEbHQdqRFf

Ακολούθησαν χαιρετισμοί, εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών από τον Αντιπρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας Καθηγητή κ. Ευστάθιο Ευσταθόπουλο, εκ μέρους του Συμβουλίου Διοίκησης του Ιδρύματος από τον Καθηγητή κ. Δημήτριο Καινούργιο, από τον Κοσμήτορα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Καθηγητή κ. Νικόλαο Ηρειώτη, από τον Πρόεδρο του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, Καθηγητή κ. Δημήτριο Θωμάκο, καθώς και από τους καθηγητές του προγράμματος, οι οποίοι μοιράστηκαν τις προσωπικές τους εμπειρίες, για τα οφέλη που αποκόμισαν από τη συμμετοχή τους στον τομέα της χρηματοοικονομικής τεχνολογίας, και αναφέρθηκαν επίσης στις τελευταίες εξελίξεις στον τομέα και πώς αυτές επηρεάζουν την αγορά εργασίας.

lPJ1Ikgdu73pmXyG

Από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, που ήταν και ο χορηγός του ιστορικού χώρου του παλιού Χρηματιστηρίου, μίλησε η κ Δήμητρα Γκουντούφα, βοηθός Γενική Διευθύντρια Στρατηγικής και Βιώσιμης Ανάπτυξης της Εθνικής Τράπεζας, Η κ. Γκουντούφα αναφέρθηκε στις τάσεις της αγοράς, καθώς και στις δεξιότητες που απαιτούνται για την επιτυχία στον τομέα αυτόν, καθώς και για τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ πανεπιστημίων και φορέων της οικονομίας για την ανάπτυξη ενός βιώσιμου οικοσυστήματος γύρω από τη χρηματοοικονομική τεχνολογία.

o0GW9FEfdXx4uWfN

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μια ανοιχτή συζήτηση, όπου οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις στους καθηγητές και στους εκπροσώπους των φορέων. Η ανταλλαγή ιδεών και η δικτύωση ήταν καθοριστικές για τη δημιουργία ενός υποστηρικτικού περιβάλλοντος για όλους τους συμμετέχοντες. Στο κλείσιμο, ο Διευθυντής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Χρηματοοικονομική Τεχνολογία-Fintech Καθηγητής κ. Αρ. Σάμιτας ευχήθηκε σε όλους τους φοιτητές καλή επιτυχία στις σπουδές τους.

BRQHm6lfZHGXWD9Q