Το Μουσείο Ζωολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών προσφέρει στους επισκέπτες του το πρώτο ηλεκτρονικό βιβλίο με τίτλο “Bare bones: Our ancestors’ bones have a lot of say”

Το Μουσείο Ζωολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών προσφέρει στους φίλους του, και ιδαίτερα στους νέους, το πρώτο ηλεκτρονικό βιβλίο με τίτλο “Bare bones: Our ancestors’ bones have a lot of say” (Οστεοαρχαιολογία: Τα οστά των προγόνων μασ έχουν πολλά να μας πουν). Το Μουσείο συγχρηματοδότησε την μεταφορά του βιβλίου στην Ελληνική Γλώσσα, ένα έργο που έγινε στο The Cyprus Institute με συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης από την Επ. Καθηγήτρια του Ινστιτούτου Δρ. Ευθυμία Νικήτα.

Το βιβλίο δίνει τη δυνατότητα στον αναγνώστη να κατανοήσει απλά και ευχάριστα πώς από τα οστά των προγόνων μας μπορούμε να αποκτήσουμε ένα παράθυρο για να μελετήσουμε την ζωή τους. Η έκδοση του βιβλίου συμπίπτει με την απονομή του Βραβείου Νόμπελ για την Ιατρική και Φυσιολογία στον Σουηδό Γενετιστή Svannte Paabo για τον προσδιορισμό του γονιδιώματος των εξαφανισμένων συγγενών μας Νεάντερταλ και Denisovan, που βασίστηκε αποκλειστικά σε σκελετικά κατάλοιπα.

Το βιβλίο είναι διαθέσιμο στην ιστοσελιδα του Μουσείου: https://zoolmuseum.biol.uoa.gr/publications/.

Στους επισκέπτες του Μουσείου θα μοιράζεται το επισυναπτόμενο φυλλάδιο, από το οποίο μπορούν να κατεβάσουν το βιβλίο και στην Ελληνική και Αγγλική γλώσσα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η χρηματοδότηση της ελληνικής έκδοσης και το φυλλάδιο έγιναν αποκλειστικά από τα έσοδα του Μουσείου.

Η παραπάνω προσπάθεια θα συνεχιστεί και ήδη προβλέπεται στο επόμενο διάστημα θα κυκλοφορήσουν παρόμοια βιβλία που θα αφορούν την βιοποικιλότητα των ζωικών οργανισμών και τη ανάγκη προστασία της

Ο Διευθυντής του Μουσείου, Καθηγητής Ε. Βαλάκος